btbilgi

Dell ve Intel firmalarının ortak yürüttüğü Geleceğin İşgücü Çalışması 2016 (Future Workforce Study 2016) raporunun sonuçları yayımlandı. Penn Schoen Berland (PSB) firmasının Nisan ve Mayıs aylarında, 9 ülkede yaklaşık 4 bin kişiyle yaptığı görüşmeler ile oluşturulmuş bu rapor. Araştırma eğitim, kamu, finans, sağlık, üretim, medya, eğlence ve perakende sektörlerinde çalışan kişilerle yapılmış.

Geleceğin iş dünyasını öngörmek amaçlı bu araştırmanın sonuçlarına göre, insanlar yakın gelecekte akıllı ofislerde ve yeni teknolojilerle çalışacaklarına inanmıyor. Araştırmada konuşulan çalışanların çoğu genç kişiler. Y kuşağı veya Millenial de denilen genç çalışanlar, mevcut ofislerinin gelecekte gerekecek yenilikçi teknolojilere sahip olmadığını ve işverenlerinin bu teknolojileri takip etmekte yetersiz kaldığını düşünüyor.

Çeşitli bölgelerden alınmış bazı örnek sonuçlar, bu düşünce yapısının ipuçlarını veriyor:

  • Çalışanların yüzde 66’sı artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojilerini profesyonel hayatlarına kullanmaya hazırlar
  • Y kuşağı çalışanlarının yüzde 57’si hala yüz yüze toplantıları tercih ediyor ama yüzde 51’i gelecekte yüz yüze toplantılara gerek kalmayacağına inanıyor
  • Çalışanların yüzde 62’si yapay zeka teknolojilerinin, işlerini büyük ölçüde kolaylaştıracağını düşünüyor
  • Dünya çapında çalışanların yüzde 44’ü ofis teknolojilerinin yeterince akıllı olmadığı görüşünde
  • Almanya’nın Y kuşağı çalışanlarının yüzde 79’u, kullandıkları teknolojilerin sorumluluklarını yerine getirmekte işlerine yaradığını söylüyor
  • Teknoloji standartları çalışanlar için önemli, araştırma grubunun yüzde 42’si işlerindeki teknoloji standartı düşerse işlerini bırakabileceğini açıklıyor
  • Y kuşağı için firmanın teknoloji kullanımı karar verici bir faktör; yüzde 79 kadarı işyerindeki teknolojilerin verimi desteklediğine inandığını ve bunu sağlayan yeni bir iş teklifini olumlu değerlendireceklerini belirtiyor

gelecegin-is-gucu-dell-arastirmasi

Raporda belirtilen önemli bir nokta, çalışanların yakın gelecekte yapay zekadan fayda göreceklerine inanmaları. Bunu söyleyenler yapay zekanın kendi işlerini ellerinden alacağına değil, yapay zeka teknolojileri ile birlikte daha verimli çalışacaklarına inanan Y kuşağı temsilcileri. Ayrıca genç çalışanlar gelecekte sanal/artırılmış gerçeklik ve Nesnelerin İnterneti teknolojilerinin de işlerinde olumlu etkisi olacağını söylüyorlar.

Çalışan genç kesim, firmalarının bir an önce hızlı gelişen teknolojilere ayak uydurmasını istiyor. Ama yüzde 43 kadarı bunun gelecek beş yıl içerisinde olması gerektiği gibi uygulanacağına da emin değil. Araştırmaya katılanlar, yeni çalışma ortamlarının sağlayacak ilerlemelerin yeni güvenlik ve altyapı teknolojileri gerektireceğinin de farkında. Katılımcıların büyük kısmı gelişmiş güvenlik sistemlerini, işyerlerinde uygulanacak en önemli teknoloji olarak görüyor.

Raporun sunduğu nihai görüş ise, geleceğin iş ortamlarının daha mobil, daha verimli ve daha becerikli olacağı. Ama genç çalışanların iş hayatında verimlilik ve yaşam kalitesini dengede tutmak istediği da anlaşılıyor. Tüm bu olumlu gelişmeler, Millenial iş gücünün arzu ettiği şartlar sağlanırsa gerçek olabilir gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.