btbilgi

Girişimci etkinlikleri ile dolu dolu bir yıl yaşadık ve etkinliklerin ardı arkası kesilmiyor. En son İstanbul Bilgi Üniversitesi, Viveka ve Mentors Network Turkey işbirliği ile düzenlenen 48 saatlik girişimcilik maratonu Startup Weekend Bilgi yarışması geçen hafta sonu gerçekleştirildi. Jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu “Work is Now” adlı proje birinciliğe değer görülürken ikinciliği iki proje aldı. Yarışmada Local Banana ve Yemek Hazıır projesi ikinci, 3bpazar projesi üçüncü seçildi.

Santralistanbul Kampüsü’nde, Bilgi Endüstri Mühendisliği ve Yöneylem Kulübü ile Bilgili Girişimciler Kulübü’nün koordinatörlüğünde düzenlenen 48 saatlik kesintisiz fikir maratonunun ilk gününde, sunulan fikirler arasından seçilen 10 proje için takımlar oluşturuldu. Etkinliğin ikinci gününde takımlar, iş modeli yaratma, etkili sunum hazırlama, tasarım, yazılım gibi konularda Mentors Network Turkey mentorlarından aldıkları eğitimle, projelerini hazırladı.

gfgd
İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu

Etkinliğin son günü ise katılımcılar; Koç Holding Rekabet Koordinatörü Murat Peksavaş, Melek Yatırımcı Simla Özbay, Markafoni Kurucu Ortağı Tolga Tatari, Mentors Network Turkey Ortağı Doğan Taşkent ve Girişimcilik Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Serdar Urçar’dan oluşan jüriye projelerini sundular.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “Startup Weekend Bilgi; üniversitemizdeki girişimcilik ekosistemini geliştirme ve güçlendirme anlamında son derece önemli bir etkiye sahip oldu. Girişimcilik potansiyelimizin daha iyi farkına vararak, hep birlikte ve birbirimizden öğrenerek yenilikçi fikirler geliştirmenin keyfini tattık. Bilgi Üniversitesi bünyesinde farklı girişimcilik ve yenilikçilik projeleri gerçekleştirmeyi de planlıyoruz”.

Mentors Network Turkey Kurucusu Mehmet Onarcan

Mentors Network Turkey Kurucusu Mehmet Onarcan ise Bilgi Üniversitesi’nin girişimcilik ekosisteminde daha aktif olmasını istediklerini ve bu anlamda Startup Weekend Bilgi’nin çok verimli geçtiğini söylerken, “48 saat önce projelerimiz başlangıç noktasındaydı. Mentorlerimizden destek alarak finale hazırlanan ekipler çok iyi bir performans gösterdiler” dedi.

Mentorlerden Ahmet Utku Yavuz da gençlerin enerjisi ile ortaya çıkan fikirler çok yaratıcı olduğunu ifade ederek “Ekiplere ihtiyaçları olduğunda bize danışabileceklerini hissettirebilecek kadar yakın durduk. Ama onları etkilememeye çalıştık. Problemi onların görmesini ve çözüm bulmasını istedik” şeklinde konuştu.

Jüri üyelerinden Mentors Network Turkey Ortağı Doğan Taşkent, değerlendirdiği projeler için şunları söyledi:

“Ekipler sahaya çıkıp validasyon yaptıklarını söyledi. Genelde startup yarışmalarında varsayımlar üzerinden projeler oluşur. Fakat Startup Weekend Bilgi’de sunulan tüm projeler tutarlıydı. Ekipler projelerinde problemi tanımladı, çözüm önerisini sundu ve projeyi nasıl bir iş modeli ile gerçekleştireceklerini anlattı. Tüm projelerin Tübitak 1512 projeleri arasında yerini alabileceklerini düşünüyorum.”

Birinci Work is Now

Bireylerin iş arama sürecinde en önemli sorunlardan birisi güven. İşte bu soruna çözüm olarak Work is Now ekibi kendi platformlarında yorum ve puanlama sistemini geliştirmiş. Work is Now ekibi bu proje ile turizm ve otelcilik sektöründe iş arayanları işverenler ile buluşturmayı amaçlıyor.

Projede işverenler çalışanlara, çalışanlar ise işverenlere puan veriyor. Puanı yüksek olan ya da hakkında olumlu yorum yapılmış olan kişiler işe alımlarda tercih ediliyor. Aynı şekilde iş arayanlar da çalışmak istedikleri iş yeri hakkında fikir sahibi olabiliyor. Ayrıca platform iş arayanlara bulundukları konuma yakın lokasyonda iş bulma fırsatı sağlıyor. Çalışma şartları uyarsa, işverenler ve iş arayanlar sosyal ağda eşleşiyor ve uygulama üzerinden mesajlaşıyor.

“Work is Now” projesinin takım sözcüsü Başak Kablan, “Proje için sirkülasyonun son derece yoğun olduğu turizm ve otelcilik sektörünü seçtik fakat ilerleyen dönemlerde uygulama farklı sektörleri de kapsayabilir. Projemizin birinci seçilmiş olmasından büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

local_banana_ekibiLocal Banana

Yerel kültür değişim platformu Local Banana ile turistler seyahat ettikleri ülkelerde evlerde misafir olabilecek, o ülkeye özgü yemekleri tadabilecek, kendilerini o şehrin bir parçası gibi hissedebilecek. Ev sahiplerine gelir kaynağı sağlamayı amaçlayan platform misafirlerin de uygun fiyatla yemek yemelerini sağlayacak. Platform farklı fiyat aralıklarında yemek alternatifleri sunacak. Projenin takım sözcüsü İdil Gün mentorler ile bilgi alışverişi hakkında şöyle konuştu:

“Startup Weekend Bilgi’de mentorler projemizi geliştirmek için bize farklı perspektifler sundu, değerimizin ne olduğunu belirlememiz konusunda bize yardım etti. Burada olmak bizim için çok önemli bir deneyimdi”

yemek_haz______r_ekibiYemek Hazıır

Yemek Hazıır platformu öğrenciler ve ev kadınlarını aynı platformda buluşturmayı hedefliyor. Proje ev kadınlarına ek gelir, öğrencilere sağlıklı ev yemeği yeme fırsatı sağlıyor. Yemek Hazıır projesinin takım sözcüsü Dalia Kittani şunları söyledi:

“Çoğumuz öğrenciyiz ve evde yemek yapmak bize zor geliyor fakat sağlıklı yemek yemek istiyoruz. Bu soruna çözüm sunmak için Yemek Hazıır platformunu hayata geçirmeyi düşündük. Projeyi gerçekleştirmek için kadın girişimciler gibi dernekler ile işbirliğinde data toplayacağız. Mecidiyeköy, Beşiktaş gibi pilot bölgelerde projeye başlayıp, lansman gerçekleştireceğiz. Startup Weekend Bilgi bizim için çok öğretici oldu. Mentorlerden bu işin hukuki boyutunda neler yapılması gerektiğine kadar bilgi aldık. Bu paylaşımlar bizim için çok önemliydi”.

yemek hazır3bpazar

3bpazar platformu tüketicileri, tasarımcıları ve üreticileri bir araya getirip, kişiye özel 3D printed ürünler sunmayı hedefliyor. 3bpazar Takım Sözcüsü Mehmet Küçükaslan, projeleri hakkında şunları anlattı:

“Günümüz dünyası giderek kişiselleşiyor. Platform ile Türkiye’de bir 3D ekosistemi kurmayı hedefliyoruz. Kendimize bir hedef kitle belirledik. Kendini özel hissetmek isteyen herkese ulaşmak istedik. Ziyaretçiler web sitesi üzerinden satın almak istedikleri ürünleri seçecek. Sipariş baskı merkezlerine gidecek ve tüketicilerin kapısına kadar ulaşacak. Demo yayınına başladık. 2 senelik iş planımızı oluşturduk. Startup Weekend BİLGİ süresince stratejik olarak nereden başlayıp, nereye ulaşmak istediğimizi belirledik”.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.