btbilgi

Dünya çapında sera etkisini tetikleyen en önemli gazların arasında metan ve nitrik oksit ile birlikte karbondioksit yer alıyor. Bu gazların atmosferde yoğunlaşması sonucunda hem dünyanın ısısı yükseliyor, hem de iklim değişikliği gerçekleşiyor. İşte bu tehlikeli gazlardan belki de en önemlisi olan karbondioksit (CO2), belirtilen üst güvenlik seviyesini fazlasıyla aşmış durumda. Önümüzdeki birkaç nesil boyunca da bu seviyenin altına düşebilecek gibi gözükmüyor.

dunya-meteoroloji-kurumuRisk seviyesi olan 400 ppm (parts per million – 1 milyon parçacıkta 400 CO2 molekülü) barajının aşılması ilk olarak 2015’te saptandı. Fakat Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) 2016 yılının tamamiyle bu risk barajının üstünde seyredileceği ilk yıl olarak kayıtlara geçeceğini öngörüyor. WMO, bu yüksek karbondioksit oranının şiddetli iklim olaylarına kısmen de olsa neden olabileceğini belirtti.

İnsan kaynaklı karbondioksit emisyon oranları 2014 ve 2015 yılları arasında durağanlık gösterse de, El Nino gibi büyük iklim olaylarının başlaması atmosferdeki gaz seviyelerinde de ani artışa yol açtı. WMO’nun hazırladığı yıllık Sera Gazı Bülteni, tropikal bölgelerdeki El Nino kaynaklı kuraklıklar sebebiyle, bitki örtüsünün CO2 emiliminde yetersiz kaldığını belirtiyor. Ayrıca kurak geçen mevsimlerden ötürü çıkan yangınlar, atmosfere ilave karbondioksit emisyonu salıyor.

Hawaii’deki Mauna Loa gözlemevinde yapılan ölçümlere göre, atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonun yıl boyunca 400 ppm seviyelerini aştığı gözlemlendi. İklim bilimciler atmosferdeki düzenli yüksek karbondioksit seviyesinin, en son üç ila beş milyon yıl önce bu seviyede olduğuna dikkat çekiyor. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nce (US National Oceanic And Atmospheric Administration) açıklanan verilere göre, 1800’ler öncesindeki CO2 konsantrasyon seviyesi 280 ppm’in altında. Bu da sanayi devrimi öncesi dönemi işaret ediyor.

buz-kutlesi

Ölçümlere göre, karbondioksit dışındaki sera gazlarından metan ve nitrik oksit seviyelerinde de artış göze çarpmaktadır. 2015 yılı verilerince metan gazı seviyesi sanayi devrimi öncesi dönemden 2,5 kat daha fazlayken, nitrik oksit seviyesi ise 1,2 kat fazla. Endüstriyel, tarımsal ve yerel faaliyetler sebebiyle oluşan sera gazları yüzünden, 1990 ve 2015 yılları arasındaki küresel ısınma etkisinde yüzde 37 oranında bir artış söz konusu.

150’den fazla ülke, sera etkisine karşı alınacak önlemlerin görüşülmesi maksadıyla 2015 yılı sonunda Fransa’daki konferansta Paris Anlaşması’nı imzalamıştı. Anlaşmaya imza atan ülkeler, projenin sonraki aşamalarını görüşmek için Kasım ayında Fas’ta tekrar toplanacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.