btbilgi

Dünyada Avusturalya ve İsrail’in ardından, üçüncü değerli tarım bölgesi olarak bilinen Türkiye toprakları ne kadar değerlendiriliyor? Şu anda üzerinde büyüyen inşaat sektörü ile hızla yok olan tarım arazilerimiz, aslında ülkemizin en değerli kaynakları arasında yer alıyor.

Bu değerli kaynağı ne kadar kullanabildiğimiz de önemli bir konu. Şu anda tarım alanında ihracaat yapan ülkeler arasında 25’inci sırada olan ülkemizde, 4 milyon hektar verimli tarım arazisi boşta. Son 10 yılda 1,6 milyon insanımız ise köyden kente göç etti.

xtrlarge_tarlamvarBu tabloyu gören iki genç Ata Cengiz, İsmail Akçakoyun ve Enes Demir pek çok soruna aynı anda çare bulabilmek için bir girişim gerçekleştirmiş. Tarlamvar.com ismindeki bu girişim köylünün kullanmadığı tarım arazilerini kiralayıp, köyde işe ihtiyacı olanları istihdam ederek atıl duran toprakları değerlendirmek ve yeni işgücü yaratmak üzerine kurulu.

Köylülerin kullanmadığı tarım arazilerini köy köy gezerek bulan girişimciler, niteliksiz tarım arazilerinin nitelikli hale dönüşmesi için de arazileri tekrar yapılandırıyorlar. Bu tarım topraklarında iklimine özel hasat yapılması planlanıyor. Örneğin başlangıç yeri Adana olan projede, kiralanan arazilere ceviz ağacı dikiliyor.

Bunu yaparken dikim yapılacak havzanın konumu, toprağı ve iklim şartları ziraat mühendisleri tarafından değerlendiriliyor. Projenin bu bölgedeki eğitim ortağı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi. Üniversitenin ziraat mühendisleri hem bölgeye en uygun mahsulü ekme, hem de o bölgede çalışacak köylünün eğitimi konusunda yardımcı oluyor.

Artık 'Bir tarlam var' diye övünebilirsiniz, çünkü: Tarlamvar.com

Doğaya yatırım ile paranızı değerlendirin
Şu anda Adana’da 750 ağaca ulaşmayı planladıklarını söyleyen Tarlamvar.com kurucusu Ata Cengiz, bu işi kısıtlı bir bölgede mi yapmak istiyorsunuz sorumuzu “Ülkemizin farklı bölgelerinde önemli kullanılmayan tarım arazilerinin olduğu yerlerde projemizi uygulamaya çalışıyoruz. İlk olarak o bölgedeki yerel yönetimlerle konuşuyoruz. Aldığımız bilgiler doğrultusunda kullanılmayan arazileri kiralıyoruz. Ardından köyde maddi durumu kötü bir aileye eğitim veriyor ve o araziye istihdam ediyoruz” şeklinde cevaplıyor.

Sonrasında ne oluyor? Tarlamvar.com’dan ağaç alanların ağaçları bu arazilere dikilmeye başlanıyor. Ağaç sahiplerine büyüyen ve meyve vermeye başlayan ağaçlarının fotoğrafları 6 ayda bir mesaj atılıyor. Ağaçlar mahsul verdikten sonra işin en başında seçtikleri modele göre de, yatırımlarının getirisi bu modeli destekleyenlere ulaştırılıyor.

Nasıl paketler seçebilirsiniz? İlk paket “Dalından Ye Paketi”, burada ürünün kendisi size bir sepetle ulaşıyor.  Ürünü istemezseniz bu paketin maddi karşılığı size veriliyor. Bir diğeri ise “Bağış Paketi”, bu pakette yapmış olduğunuz bağış kadar yetişen ağacın meyveleri topluma yararlı kurumlara ulaştırılıyor. Örneğin Lösev’deki çocuklara dalından taze taze meyveler gönderebiliyorsunuz, ya da bu yatırımın nakit karşılığını Lösev’e bağış olarak aktarabiliyorsunuz. Bunu yaparken hem topluma fayda organizasyonlarının sürdürülebilirliğine katıda bulunuyor, hem de başlangıçta aldığınız ve sizin yatırımınız olan paket her geçen gün değerini artırıyor. Bu değer artışı ne olacak demeyin. Girişimcilerimizin öngördükleri getiri yüzde 20 civarında değer artışı.

Artık 'Bir tarlam var' diye övünebilirsiniz, çünkü: Tarlamvar.com

İstihdamda daha çok aile hedefleniyor
Seçilerek araziye yerleştirilmiş olan aileye öncelikle eğitim veriliyor. Aylık belirli bir ücretle istihdam ediliyor ve sigorta yapılıyor. Aile kendisine emanet edilen arazinin bakımı ile görevli.
Şu ana kadar 101 dekarlık bir arazide bu işlem gerçekleştirilmiş. 1.700 ağaç dikilip, bir aile istihdam edilmiş durumda. Aktif sezonda ise mevsimlik işçilerle çevre köylerden işgücü toplanarak bakımı yapan aile destekleniyor. Tarlamvar.com’un arzusu daha çok aileye iş kapısı yaratabilmek, ama bu döngü birbirini destekleyen ve zaman içinde büyüyecek bir süreç olacak.

Öncelikli hedef Adana, sonra Türkiye’nin göç veren diğer bölgeleri
Ata Cengiz’in Tarlamvar.com’daki ulaşmak istediği hedef Adana’dan başlayarak, Adana’nın ücra ama kullanılmayan tarım arazilerinin olduğu yerlere ulaşmak. Aslında hedeflenen yerler bir diğer anlamda kentsel göçün çok olduğu, kullanılmayan tarım arazilerinin olduğu alanlar. Buradan elde ettikleri mahsülle ihracaat yapmak da hedefleri arasında.

Urfa’dan lavanta kokuları gelecek
Şu anda ceviz ağacı diken ve bu ürüne odaklanan Tarlamvar.com, 750 ağaçtan sonra farklı bölgelerde farklı ağaçları dikmeye başlayacak. Tarlamvar.com’un yetiştireceği ürünler arasında endüstriyel değeri yüksek bitkiler de var. Örneğin Kasım ayında Urfa’da lavanta ekmeyi planlıyorlar.

Ülkemizde nitelikli ve sürdürülebilir tarım, koşar adım büyüyen yeni nüfus ve bu bölgelerde yaşayan halkımız için çok önemli. Üstelik Tarlamvar.com orman vasfı bozulmuş, üstünde 2-3 ağaç kalmış arazileri tekrar ağaçlandırarak, bir başka kanayan yarayı da kapatmaya çalışıyor; yani kısaca ‘tarıma değer katıyor’.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.