btbilgi

Küresel bilişim pazarı hakkında yeni gelen bilgiler, 2017’de pazarın büyüme trendinde olacağına işaret ediyor. Orlando’daki Symposium/ITxpo etkinliğinde dünya IT pazarı raporunu açıklayan Gartner, gelecek seneki potansiyel büyümeye dikkat çekti. Gartner’a göre 2016’ya göre karşılaştırıldığında, pazarın yüzde 2,9’luk artışla 2017 yılında 3,5 trilyon dolarlık teknoloji yatırımı olacağı öngörülüyor. Bu yatırımın büyük bölümünün yazılım ve servislere harcanacağı da, raporda verilen bilgiler arasında.

Gartner, araştırmadan sorumlu Başkan Yardımcısı John-David Lovelock (Kaynak: IT World Canada)
Araştırmadan sorumlu Gartner Başkan Yardımcısı John-David Lovelock (Kaynak: IT World Canada)

Bilişim pazarındaki yatırımlar 2015 ve 2016 arasında yüzde 0,3 azalma göstermişti. 2016’daki küresel yatırım rakamı ise 3.4 trilyon dolar olarak açıklanmıştı. Gartner’ın araştırma biriminden sorumlu Müdür Yardımcısı John-David Lovelock bu küçük düşüş ile ilgili açıklamada bulundu. Lovelock, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının yarattığı belirsizliğin, geçen seneden bu yana azalan yatırım miktarında rolü olabileceğini düşündüklerini söyledi.

Lovelock “İngiltere’nin dahil edilmediği bir tabloda, küresel IT harcamalarındaki artış pozitif yönde yüzde 0,2 olabilirdi. Ancak İngiltere’nin dahil edildiği senaryolarda, harcamalarda yüzde 0,3’lük azalma bekleniyor.” dedi. Donanım alanındaki harcamaların 2017’de gerilemesi beklenirken, paranın çoğu yazılım ve hizmetlere harcanacak. Gartner bu yılki yazılım harcamalarında yüzde 6’lık artış bekliyor. 2017’de yazılıma yapılacak harcamaların ise toplamda 357 milyar dolara ve yüzde 7,2’lik artışa erişeceği tahmin ediliyor.

Bilişim harcamaları 2017'de 3.5 trilyon dolar olacak

Hizmet tarafında ise 2015-2016 arasında harcamalarda 900 milyar dolarlık artış ile yüzde 3,9’lük büyüme bekleniyor. 2017 yılında ise bu rakamın yüzde 4,8 lik artışla 943 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Gartner analistleri İngiltere’nin ayrılışından sonra, tüm gelişmiş Avrupa Birliği ülkelerinin Londra’nın yerine geçecek yeni finans merkezi konumuna göz diktiklerini belirtiyor. Sırf bu sebeple bile birçok Avrupa ülkesinde yapılacak yazılım ve hizmet yatırımlarının artması öngörülmekte. Özellikle Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda’nın bu yönde büyük adımlar atacağından bahsediliyor.

Gartner raporu ABD tarafında halen devam etmekte olan yeni başkanlık yarışının, IT yatırım harcamalarına pek etki etmeyeceğine emin. Yine de Kasım’da başkan seçiminin yapılacağı güne birkaç ay kala yatırımların azalma eğilimi göstermesine kesin gözüyle bakılıyor. Yine de rapora göre ABD’deki IT harcamaları trendleri, kimin başkan olduğu konusu ile doğrudan ilişkili değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.