btbilgi

Gelecekte yapay zekanın dahil olduğu alanlar arasında hukuk da yer alabilir. Şu anda bu fikir çok tuhaf gelmekle beraber, günümüzde yapılan denemeler ilginç sonuçlar veriyor. Londra (University College London – UCL), Sheffield ve Pennsylvania üniversitelerinin ortaklaşa yaptığı araştırmada, yapay zeka bir dizi davanın sonucunu tahmin etmekte kullanıldı.

Yapay zeka uygulamasına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden sonuçlanmış örnek davalar yüklenmiş ve bu dava kayıtlarındaki metinler taratılmış. Bu metinler Avrupa İnsan Hakları Bildirgesi’nin üç önemli maddesi (3., 6. ve 8. madde) içindeki metinlerin içeriği ile karşılaştırılmış. Buradaki hedef karşılıklı metinlerdeki kelime yapıları ve şablonlarının meydana çıkartılması.

Bu tarama sonucunda yapay zeka her bir dava için “insan haklarına ihlal mevcut” veya “ihlal yok” olarak değerlendirmede bulunmuş. Araştırmacılar tüm davalar üzerinden yapılan değerlendirmede, yapay zekanın yüzde 79 oranla doğru karar verdiğini saptamışlar. Yapay zekanın bilmeden haksızlık yapmasını önlemek için, seçilen davaların yarısı ihlal içeren, yarısı da içermeyen örneklerden alınmış.

Yapay zeka avukatların sonunu getirmeye niyetli

Araştırmanın liderliğini yapan UCL’den Dr. Nikolaos Aletras, “Yapay zeka ile ilgili çok söylenti var ama henüz avukatların veya yargıçların yerini almasını beklemeyin. Yine de belli davaların olası sonuçlarını öngörmek için işe yarayabilir.” diye konuştu. Örnek olarak, yapay zekanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde görülen davalardaki hataları ortaya çıkarmak için bir kontrol aracı olabileceğini belirtiyor Aletras.

Araştırmacılar birbirine çok benzeyen davalarda, yapay zekanın gerçek sonucun tam tersi karar verebildiğini de açıklamış. Bu da henüz yapay zekanın kanunlardaki ve dava süreçlerindeki incelikleri saptamada zorluk çektiğini gösteriyor. Uzmanlar ileride bu sistemin tanık ifadelerini veya avukatların notlarını analiz etmekte kullanılabileceğini de umuyorlar. Sistemin, IBM firmasının veri işleme ve tanıma teknolojisi olan “Watson”ı kullandığı bilgisi de verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.