btbilgi

Bulut hizmetlerinin köklü firmalarından biri olan Salesforce.com dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyümesini sürdürüyor. Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) hizmetlerini buluttan satın almayı kolaylaştıran firma son yıllarda hem yeni çözümlerle hem de yeni satın almalarla kendisinden bir hayli söz ettirdi. Bilişim dünyasının devleri gibi satın alma konusunda da iştahlı yaklaşımı nedeniyle onu en son Twitter girişimiyle duymuştuk.

Twitter’la ilgilenmediğini açıklayan firmanın aslında gündeminde daha birçok farklı girişim var. Örneğin, şu günlerde, grafik ağırlıklı analiz ve raporlama yazılımları üreten Tableau Software, 3,8 milyar dolarlık pazar değeri ve direktörler kurulunda yer alan eski Amerikan Dışişleri Bakanı Colin Powell ile Salesforce için cazip bir satın alma potansiyeli gibi görünüyor.

Bu yıl Fortune 500 listesine giren Salesforce.com küresel ölçekte 20 bin çalışanı ve yıllık yüzde 32 yüksek büyüme hızıyla bilişim endüstrisinde bayrağı yukarıda tutan birkaç firma arasında yer alıyor. Bulutta doğmuş bir çözüm olan Salesforce şu an 17 yaşında. Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) gibi bir çözümü “Amazon’dan kitap alır gibi kolayca satın alabilme” mantığıyla yola çıkan firma bugü Forbes’da üst üste beş yıl birincilik, son iki yılda da En Yenilikçi Şirketler listesinde Tesla’nın ardından ikincilikle tartışılmaz bir konuma geldi.

Salesforce ülkemizdeki operasyonlarını İrlanda üzerinden yönetiyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye işortaklarından sorumlu yönetici Salesforce Kıdemli Müşteri Yöneticisi Yurdaer Çelebi ile xTRlarge olarak küçük bir söyleşi gerçekleştirdik.

Trend Micro ve EMC gibi firmalarda çalışmış olan Yurdaer Çelebi, 12 yıllık İngiltere ve İrlanda serüveni son iki yıldır da Salesforce.com ile devam ediyor.

yurdaercelebi1
Salesforce Kıdemli Müşteri Yöneticisi Yurdaer Çelebi, Türkiye’deki işortağı ve reseller’ların artışıyla pazarın hız kazandığını söylüyor.

Türkiye yeni işortaklarıyla büyüyor
Çelebi, Salesforce’un Türkiye’de üç haneli rakamlarla büyümesini sürdürdüğünü söyleyerek sayısı 10’a ulaşan işortaklarıyla önümüzdeki dönemde çok daha hızlı büyüyeceklerini vurguluyor. Bu işortaklarının bir kısmı reseller gibi çalışsa da bir kısmı da belli sektörlerde uzmanlıklarıyla tanınıyor. Inspark, Cloudteam ve Ritmus markanın Türkiye’deki işortakları arasında yer alıyor.

Geçmiş yıllarda bulut hizmetlerinde müşteri ilişkileri yönetimiyle yola çıkan Salesforce, bugün birçok sektörde saha otomasyonu ve satış ekiplerinin yönetimi, pazarlama, topluluk yönetimi, analiz ve raporlama gibi birçok farklı alanda zengin bulut servisleri sunuyor. Salesforce bir platform olarak Büyük Veri analizlerinin yapıldığı Analytics Cloud; topluluk yönetimi için Community Cloud gibi markaları, kurumları, networkleri ve fonksiyonları biraraya getiren ve hatta oluşturan zengin bir çözüm setine sahip.

Sektörel bazlı çözümler
Salesforce Kıdemli Müşteri Yöneticisi Yurdaer Çelebi, markanın ana grup çözümlerinin yanı sıra endüstriye özel çözümler de sunduğuna dikkat çekerek, “Sağlık sektörüne yönelik Health Cloud çözümünün Türkiye’de ciddi bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Health Cloud sağlık merkezi yönetimi ve rezervasyondan hasta bilgilerini takip etmeye kadar her alanda işleri kolaylaştırabiliyor. Örneğin, doktora gitmenize gerek kalmadan ilgili reçetenizi en yakın eczanenize gönderebiliyor” diyor. Salesforce Health Cloud’un başında ilginç bir tesadüf olarak San Francisco’da görev yapan bir Türk, Bülent Çınaray bulunuyor.

Türkiye’nin de yer aldığı EMEA bölgesinde hiç kuşkusuz İngiltere ve Fransa, en kuvvetli Salesforce kullanıcıları arasında. Bize yakın coğrafyada ise İsrail en hızlı büyüyen ülke olarak yer alıyor. Türkiye’deki rakamları telaffuz etmek istemeyen Yurdaer Çelebi, üç haneli rakamlarla büyüdüğümüzü söylemekle yetiniyor. “Hangi sektörler tercih ediyor?” sorumuzu ise şöyle yanıtlıyor:

“Önceleri sigorta şirketlerinin ağılığı vardı. Çözümler zenginleştikçe diğer sektörlerde de kullanılmaya başladı. Firmalar artık kendi bilişim altyapılarına uyarlayabilecek birçok araca Salesforce platformu üzerinden erişebiliyor. Otomotiv başta olmak üzere üretim, bilişim ve finans sektöründe ciddi bir ağırlığımız oluşmaya başladı. Kutu çözümlerimizle küçük girişimcilerin Salesforce kullanımı arttı. Özel uyarlama gerektirmeyen CRM çözümlerimiz yaygınlaşmayı hızlandırdı”.

Startup’lar için de çözümü bulunuyor
Startup’lara özel bir çözümü de olan Salesforce, IQ CRM adı altında Google ve Exchange e-posta servislerinden çektiği verileri müşteri yönetim ilişkileri sistemine (CRM) dahi edebiliyor, kullanıcılara da okundu raporları sunabiliyor. Saha ekiplerinin işini kolaylaştıran bir dizi özelliğe sahip çözümler de sunuyor. Toplantı ve projelerin durumunu izlemeyi kolaylaştırıyor.

Çelebi, Salesforce’un “en iyi çözüm olmak” gibi bir hedefi olduğunu, bu nedenle de fiyat rekabetine girmek istemediğini söylüyor. “Üyelik modeli ile hizmet verdiğimiz için bizden mutlu olmayan müşterinin açıkçası başka bir adrese yönelmesini istemiyoruz. Bu nedenle de en iyi hizmeti sunmak zorundayız” diyor. Bulut ortamında verilen Salesforce hizmetleri için kullanılan sunucu ve uygulamaların durumu 7/24 internet üzerinden açık bir şekilde izlenebiliyor. Çelebi’ye göre firma müşteri tutmada yüzde 90 gibi yüksek bir orana sahip.

Salesforce hizmetleri Avrupa’da Euro üzerinden fiyatlandırılıyorsa da Türkiye’de para birimi olarak dolar kullanılıyor. Başlangıç seviyesindeki hizmetler için kullanıcı başına (seat) aylık 25 dolarlık fiyat, paketlerin içeriğine göre değişkenlik gösterebiliyor.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.