btbilgi

Microsoft hisseleri ve onların sahipleri için güzel haber: Cuma sabahı 60 doları gören hisse senedi, en son 1999 yılında gözlemlenmiş rekor seviyeyi de geçerek yeni bir rekora ulaştı. Hisselerin bir gecede yüzde 5 değerlenmesine sebep olarak firmanın kuvvetli bir kar raporu sunması ve Microsoft’un bulut hizmeti Azure’ün satışlarındaki yüzde 116’lık artış gösteriliyor.

Bilişim devi Microsoft bir önceki CEO’su Steve Ballmer döneminde, portatif müzik çalarlar ile akıllı telefonlarda Apple ile rekabet edemedi. İnternet hizmetleri ve veri depolama alanında ise Google ve benzeri yenilikçi firmaların gerisinde kaldı.

Zararla geçen bu dönem sonrasında, 2014 yılı başında Satya Nadella Microsoft’un yeni CEO’su oldu. Nadella, Microsoft’a öncelikle daha disiplinli bir yapı kazandırdı. Bunun yanında firmasının bulut servisi Azure’a yaptığı yatırımları da artırdı. Bu artışın sebebi, Reddit ve Airbnb gibi popüler web sitelerinin arkasındaki gizli dev olan Amazon Web Services gibi başarılı örneklerin bulunması olabilir.

Microsoft, CEO Satya Nadella

Bu yatırımlar işe yaramış olmalı ki, Microsoft’un bulut hizmetlerinden aldığı kar yüzde 8 artarak 6,4 milyar dolara yükseldi. Yatırımcılar şirketin ticari bulut servislerinin giderek büyüdüğünü farketti; bir önceki çeyrekte Azure hizmetlerinin büyüme oranı yüzde 42 iken, geçtiğimiz çeyrekte yüzde 49 büyüme kaydedilmiş.

Microsoft’un yalnızca PC platformunda kutulu şekilde satılan Office yazılımından vazgeçmesi de, stratejik bir hamle olarak değerlendiriliyor. Ofis yazılım paketinin bulut versiyonu olan Office 365, artık aylık veya dönemlik kiralanabilir bir online hizmet olarak satılıyor. Bu alanda da büyüme var; Office 365 ürün karı geçen çeyrekte, geçen seneki aynı döneme göre yüzde 51 artış göstermiş durumda.

Bunların yanında bilişim devinin hala zarar getiren girişimleri de var. “Band” isimi spor bileklik projesi bir türlü tutunmadı. Ayrıca video oyun dünyasının sevilen konsolu olan Xbox da düşüş gören ürünlerinden bir başkası. Akıllı telefon satışları ise bir başka hikaye; telefon ürünlerinde son çeyrekte geçen yıla göre yüzde 72’lik bir düşüş gerçekleşti.

Microsoft hisseleri tüm zamanların zirvesine çıktı

Her ne kadar Microsoft akıllı telefon devrini komple pas geçmeyi çok istese de, bu devrin kısa dönemde biteceğine dair bir sinyal yok. Firma bunun dışında yapay zeka ve artırılmış gerçeklik alanlarına da yatırım yapıyor ve yakın gelecekte bu sektörden pay elde etmeye çalışıyor.

Ayrıca firma geçen ay temettü oranını yüzde 8’e yükseltmeyi ve 40 milyar dolar değerinde hisse geri alımı yapmayı planladığını açıkladı. Bu hareketin hisse başına kazancı ve hisse fiyatlarını artırması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.