btbilgi

The Wall Street Journal’ın haberine göre AT&T, Time Warner’ı satın almak için 80 milyar doların üzerinde bir miktarda anlaşma sağladı. AT&T’nin de resmi olarak duyurduğu anlaşma sonucu şirket, aralarında HBO, CNN ve Warner Bros. Entertainment gibi büyük eğlence ve haber markalarının da bulunduğu geniş kapsamlı bir alım yapmış olacak. Time Warner aynı zamanda DC Comics’i de elinde bulundurduğu için, şirket Batman gibi isimleri de sahip olduğu markalar arasına katacak.

AT&T geçen sene de benzer bir şekilde DirecTV’yi 48,5 milyon dolara almıştı. Yine benzer şekilde büyük çapta gerçekleşen birleşmeler arasında 2011 yılında tamamlanan Comcast/NBC Universal anlaşması ve geçen sene gerçekleşen Verizon’un Yahoo ve AOL’u alması sayılabilir.

Bu anlaşma internet ve eğlence sektörü üzerinde büyük etkiler yaratacak. AT&T gibi internet hizmet sağlayıcıları ellerindeki marka sayılarını arttırdıkça Netflix gibi büyük içerik üreticileriyle de rekabete girmeye başladılar. Dahası bu tip firmalar artık hem dağıtımcı hem de içerik üreticisi seviyelerinde aynı anda rekabet ettikleri için müşterileri de etkileyecek sıkıntıların ortaya çıkma ihtimali artmaktadır. Bu tip bir sıkıntı geçen sene Comcast’ın sahip olduğu NBC’nin kendi televizyon kanallarında, Dish’in sahip olduğu Sling TV internet yayını hizmetiyle ilgili reklamları yayınlamayı reddetmesiyle kendini göstermişti.

Anlaşmasıyla ilgili kafalara takılan başka bir soru da internet yayın hizmetlerinde AT&T’nin Time Warner’ın şirketlerine öncelik verip vermeyeceği üzerine. Şirket bu zamana kadar içerik sağlayıcıların yaptıkları ödemeler karşılığında ürünlerini AT&T ağındaki cihazlara ulaştırıyordu. AT&T piyasadaki bazı rakiplerinin yolundan gitmeyi tercih ederse, kendi kendine ödeme yapma yoluyla Time Warner markalarını veri sınırlamasından kurtarabilir.

Bu tip hamlelerin internetin bağımsız olma prensipleriyle örtüşmemesi nedeniyle anlaşma sonrası ciddi kanuni kontrollerin gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Amerikan tekelleşme karşıtı komitesi başkanı, sözkonusu satış ile ilgili bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada bu anlaşmanın tekelleşme açısından ciddi sorunlar oluşturabileceği ve komitenin anlaşmayı ciddiyetle inceleyeceği belirtildi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.