btbilgi

Uzay ile çokça ilgilendiğimiz bu çağda, çeşitli işler için uydulara ihtiyacımız var. Dünya’yı gözlemleme, haritalama, atmosferik veri toplama ve kıtalararası iletişim sağlama bu işlevlerden bazıları. Fakat geleneksel uydular tonlarca ağırlıkta olabiliyor ve uzaya gönderilmeleri pahalıya geliyor. Peki bu işler için bir küçük uydu kullanmaya ne dersiniz?

ABD yönetimi küçük uzay uydularının kullanımına destek planlarını, “Harnessing the Small Satellite Revolution” adındaki bir proje ile duyurdu. Beyaz Saray’ın açıklamasına bakılırsa, bu proje NASA’nın, hükümet kuruluşlarının ve küçük uydu üreten özet şirketlerin aralarındaki iş birliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Bu yeni girişim, Obama yönetiminin özel uzay endüstrisinin gelişmesi için devlet desteği vermesi yönündeki yaklaşımının bir parçası. ABD Başkanı Obama, geçenlerde CNN’e yaptığı bir açıklamada, Mars’a insanlı yolculuk yapabilmek için devlet ve özel sektörün beraber çalışması gerektiği yönündeki inancını belirtmişti.

ABD Başkanı Barack Obama

Birkaç yüz kilo ağırlığındaki küçük uzay uyduları, yıldız bilimciler için önemli araçlar haline gelebilir. Ayrıca internetin ulaşamadığı yerlere dağıtımı, tarım arazilerinin takibi ve uzay trafiğinin gözlemlenmesi için de kullanılabilirler. Bu yüzden Beyaz Saray bu küçük uzay araçlarının hükümete sağlayabileceği bilgilerin yanı sıra, bu araçların üretimini arttırma yöntemlerine de destek vermek istiyor.

Küçük uydu üreten firmalara örnek olarak, şu anda yörüngede 50’den fazla uydusu bulunan Planet firması gösterilebilir. Planet firması Dove (Kumru) adı verilen bu uydular ile, her gün Dünya’nın ayrıntılı fotoğraflarını kaydetmeyi hedefliyor. Ulusal Yörünge İstihbarat Ajansı, ABD hükümetinin projesi dahilinde bu uydulardan gelecek veriyi kullanmak için Planet firmasına 20 milyon dolar ödeyecek. Böylece ajans 15 günde bir tüm gezegenin yüzde 85’ini görüntülemiş olacak.

Kaynak: www.planet.com
Kaynak: www.planet.com

Bu yeni projenin bir parçası olarak NASA, özel şirketlerin uydularından toplanacak bilgiler için 25 milyon dolarlık bir harcama yapıyor olacak. NASA şimdilik dünya yüzeyini anlamalarına yardımcı olacak bilgileri tercih ediyor, mesela dünya yüzeyinin daha detaylı görüntüleri gibi. NASA aynı zamanda küçük uydu pazarını güçlendirmek için 5 milyon dolarlık ek bir bütçeye de sahip olacak.

Bunlara ek olarak, NASA Ames Araştırma Merkezi’nde “Small Spacecraft Virtual Institute” (Küçük Uzay Aracı Sanal Enstitüsü) adında yeni bir birim kurulacak. Bu birim, özel uydu üreticileri ve NASA’nın beraberce stratejik küçük uydu ortaklıkları geliştirmesi için bir başlangıç noktası oluşturacak. Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Bölümü Yardımcı Yöneticisi Tom Kalil, “Bu önemli gelişme, Beyaz Saray yönetiminin küçük uyduların uzay ticaretinin rönesansı olduğunu fark ettiğini gösteriyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.