btbilgi

İnternet kullanımı son yıllarda Türkiye’de hızla artıyor. Hemen hemen her evde artık internet kullanılıyor. Verilere dayanılarak Türkiye’de 46 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Bu rakamın da takriben 42 milyon kişisinin faal bir şekilde sosyal medyayı kullandığı görülüyor. Sosyal medyanın hayatın bir parçası olduğu gözlemleniyor.

Türkiye’de yaşayan insan sayısının neredeyse yarıya yakını cep telefonu üzerinden internete ve dolayısı ile sosyal medyaya girdiği görülüyor. Ülke genelinin yüzde 45’e tekabül eden bir kısmı cep telefonu üstünden sosyal platformlara giriyor. Türkiye insanının en fazla rağbet ettiği sosyal medya ise Facebook olduğu görülüyor. Ülke sınırlarındaki insanların bilip tanıdıkları ilk medya olması Facebook’u diğerlerinden ayırıyor. İlk çıkan sosyal medya ağlarından olması rağbette ilk sırada olmasını sağlıyor. Facebook sosyal sağlayıcının peşinden hemen gelen sosyal medya aracı ise Youtube görünüyor. Sonrasında ise art arda WhatsApp, Twitter ile Instagram sıralanıyorlar.

whatsapp-en-cok-tercih-edilenler

Ülke genelinde erkek nüfusun yoğun olarak tercih ettiği sosyal medyanın Facebook olduğu verilerden anlaşılıyor. Türkiye gençleri arasında sosyal medyanın aranan yüzü WhatsApp olurken, bayanlar arasında ise en fazla rağbetin olduğu platform Instagram olarak göze çarpıyor.

Facebook, Türkiye dolaylarında yüksek kullanıcı kitlesinin erkeklerden oluştuğunu saptadı. İlk zamanlarında yalnızca izleyici olarak takip edildiği gözlemlenen Youtube, günümüzde ise yorum yaparak paylaşımlarda bulunma şeklini alan bir hızlı artış ile kullanımı tespit edildi. Genç nüfusun yoğun ilgi kaynağı olan WhatsApp ise, öğrencilerin ve çalışma arkadaş guruplarının kendi içlerinde eğlendikleri bir platform olarak sıkça kullanıldığı tespit edildi. Bayanlar tarafından daha fazla olarak yönelimde bulunulan sosyal medya olan Instagram hassaten sanat camiasınca ve üniversiteli gençler tarafından fazlaca kullanımı belirlendi.

sosyal-medya-facebook

Haber ve haberleşme aracı olarak kullanım sayısı itibarı ile Twitter zirvede bulunuyor. Ülke genelindeki toplamda 3 bin civarındaki ulusal ölçekte yayın yapan ile yerel temel tabanlı ve bölgesel nitelikli dergi ve gazeteler üzerinden kapsamlı bir araştırma yapan medya takip ajanslarından Interpress, yazılı basının senenin başından itibaren sosyal medya ile alakalı 115 binden fazla haber yaptığı tespit edildi. Sosyal medya araçları arasında Twitter ise, yapılan haberler arasında birinci sırada yer buldu. Twitter’i sırası ile Facebook, Instagram, Youtube ve WhatsApp takip etti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.