btbilgi

Girişimcilerin önündeki en büyük engel sermaye bulmak. Çoğu iyi girişim fikri sermaye bulamadığı için rafa kalkar. Ayrıca bir girişimin başarılı olması için girişimcinin iş yönetimi konusunda eğitimi olması gerekir. Bu gereksinimleri gören Burak Büyükdemir, 2008 yılında Etohum adı altında bir oluşum başlattı.

burak büyükdemir
Burak Büyükdemir, girişimciliğe bakışın değişmesi gerektiği kanısında.

Etohum, her sene 3 binin üzerinde başvurudan 40 girişimci seçiyor, bu girişimcileri eğitimden geçiriyor ve daha sonra da yatırım turlarına başlıyor.

Yeni girişimlerin yüzde 26’sı başarılı
Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir girişimlerin yüzde 42’sinin ilk sene içinde battığını, yüzde 32’sinin ne başarılı ne başarısız flu bölgede kaldığını, geri kalanının ise başarılı olduğunu anlatıyor.

2008 yılından bu yana Etohum kapsamında altı şirkete ortak olduklarını belirten Büyükdemir, bunların içinde en başarılı projenin Evidea olduğunu söylüyor. Ev ürünlerine yönelik bir e-ticaret sitesi olan Evidea üç kişilik bir ekip ile başlamış. Şu an Evidea’nın 8,5 milyon üyesi ve 200 çalışanı bulunuyor.

Etohum bunun yanında  girişimcilere yönelik etkinlikler düzenliyor. Startup Turkey ve Startup Istanbul adında senede iki büyük etkinlik düzenleyen firma tüm dünyadan girişimcileri Türkiye’de bir araya getiriyor.

Etohum’un gelir modeli başarılı girişimlere önce ortak olmak daha sonra da hisseleri satıp çıkmak üzerine kurulu.

Bakış açısı değişmeli, yasal düzenlemeler yapılmalı
Türkiye’de girişimciliğin önünde bir çok engel olduğunu anlatan Burak Büyükdemir, öncelikle bakış açılarının değişmesi gerektiğini söylüyor. Alın size bina diyerek girişimcilik olmayacağını anlatan Büyükdemir girişimci sayısını artırmak için yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtiyor.

Türkiye’de yabancı eleman çalıştırmanın çok zor olduğuna dikkat çeken Büyükdemir, bir yabancıya çalışma izni almanın aylar aldığını bu da girişimleri etkilediğini söylüyor. Sadece yasal düzenlemelerin de yeterli olmayacağını anlatan Büyükdemir, girişimciye yaşanabilir çekici bir ortam hazırlamak gerektiğini söylüyor.

Türkiye’de her şeyde olduğu gibi girişimcilikte de “-miş gibi” davranıldığına dikkat çeken Büyükdemir, bu anlayışın değişmesi için çalıştıklarının da altını çiziyor.

Silikon Vadisi’nin bu noktaya gelmesinde San Francisco’daki yaşam cazibesinin çok önemli rol aldığını anlatan Büyükdemir, yaşam şekli ve inovasyonun iç içe olduğunu vurguluyor.

İstanbul ortadoğulu girişimciler için çekim alanı
Etohum bu sene en son olarak Ekim ayında Startup İstanbul etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinliğe tüm dünyadan 138 girişimci firma katıldı. Katılımın çok yoğun olduğu etkinliği Volkswagen Arena’da iki binin üzerinde kişi izledi.

Bu sene dördüncüsünü düzenledikleri Startup İstanbul’daki etkinlikten çok memnun olduklarını anlatan Büyükdemir, İstanbul’un Ortadoğu girişimcileri için bölgesel bir çekim merkezi olabileceğini söylüyor. Etohum yeni projeleriyle Türk girişim dünyasına destek olmaya devam etmeyi planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.