btbilgi

Webrazzi Summit 2016’nın en dikkat çekici etkinliklerinden biri, Webrazzi Arena oldu. Burada sahne alan 10 startup firması, dört kişilik jüri karşısında beşer dakikada projelerini tanıttılar. Birbirinden ilginç fikirlerin yarıştığı Arena’da ilk üçe kalan startup firmaları, Kasım ayında Londra’da düzenlenecek TechCrunch Disrupt etkinliğinde ülkemizi temsil edecekler.

Geçen sene yarışmada birinci olan Twentify’ın aldığı 5 milyon TL yatırım, yeni startup firmaların çoğunun dikkatini çekmiş durumda. Bu seneki Webrazzi Arena jürisini Webrazzi’den Arda Kutsal, Aslanoba Capital’den Hasan Aslanoba, Yemeksepeti’nden Nevzat Aydın ve Evtiko’dan Sina Afra oluşturdu. Etkinliğin moderatörlüğünü ise Duygu Öktem yaptı.

Aşağıda ilk üçe kalan startup firmaları ve projelerini sizler için kısaca özetledik:

 1. Evdeki Bakıcım
  Bu pazaryeri servisi, ev bakım profesyonelleri ile aileleri bir araya getirmek amaçlı tasarlanmış. Servisin bir tarafında evde çocuk, yaşlı ve hasta bakımı hizmeti arayan aileler var. Aynı zamanda serviste kayıtlı bu bakım işlerini yapan kişiler bulunuyor. Aileler sistem üzerinden güvenli şekilde bakıcı arıyor, referanslarını ve video tanıtımları görebiliyor, online ödeme yapabiliyor; tüm bakım işlemleri sigortalanmış şekilde geliyor. Ev bakım yapan kişiler ise sistem sayesinde güvenceli bir işe sahip oluyor, ajans bağlantılarına kıyasla yüksek gelir elde ediyor ve çok daha fazla iş seçeneği bulabiliyor.
 2. Shopsta
  Instagram mağzalarından alışveriş yapmak keyifli ama çok ilkel ve sınırlı bir mağaza deneyimi sunuyor. Shopsta projesi ise Instagram mağazaları ile satış yaptıkları müşterilerin arasına güvenli ve pratik bir satış platformu yerleştiriyor. Bu platforma kaydolan Instagram mağaza sahipleri, müşterilerine kredi kartı ile ödeme ve taksit yapma fırsatı verebiliyor. Ayrıca ürün ve stok takibi, sipariş takibi, müşteri verisi toplama gibi özellikleri de mağaza sahiplerine sunuyor. Böylece Instagram’dan alışveriş yapmak hem güvenli, hem de pratik bir hale geliyor.
 3. MosX
  Bu proje tüm otomobilleri akıllı hale getirmeyi hedefleyen bir IOT çalışması. Sistemin iki parçası var, birincisi arabanızda direksiyon altında bulunan servis portuna takılan küçük bir verici ve bir akıllı telefon uygulaması. Verici cihaz 1996’dan sonra üretilmiş tüm arabalara uyumlu, kendiniz takabiliyorsunuz ve arabanıza hiçbir zarar vermiyor. Telefonunuza indireceğiniz uygulama ise, arabanızın bilgisayarından gelen teknik veriyi anlaşılır raporlara çeviriyor. Uygulama sayesinde arızaları önceden tespit edebilir, güvenli sürüş analizini görebilir ve gerekli durumda anında teknik servisten randevu bile alabilirsiniz.
  http://mosx.co/
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...