btbilgi

175 yıllık köklü bir geçmişe sahip telekomünikasyon şirketi Türk Telekom, 2016 yılı üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Firma 2016 yılındaki yoğun entegrasyon çalışmaları ve yatırımları sonucu güçlü bir finansal performans sergiledi.

Türk Telekom’un açıkladığı rapora göre, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda yüzde 11,4 artırarak 4,1 milyar TL seviyesine çıkardı. Bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre FAVÖK (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) rakamı yüzde 14,5 artış ile 1,5 milyar TL’ye ulaştı. Böylece Türk Telekom rekor seviyede çeyreksel FAVÖK elde etti.

Firma raporda mobil, genişbant, TV gibi faaliyet alanlarında 450 bin net abone artışı gerçekleştirdiğini belirtiyor. Üçüncü çeyrekteki genişbant abonesi artışı 119 bin (toplam fiber internet kullanıcısı 13,1 milyon hane), mobil abone artışı ise 342 bin (toplam mobil abone sayısı 18,4 milyon). Ev telefon ve TV aboneleri de bu rakamlara eklenince, firmanın toplam aboneleri 38,5 milyona ulaşmış durumda.

Akıllı telefon segmentinde ise kullanıcı penetrasyonunun yüzde 73’e çıktığı raporda kaydedildi. Akıllı telefon kullanıcısı olan abonelerin aylık ortalama veri kullanımı 2,3 GB iken, LTE abonelerinin ortalama kullanımının 3,5 GB olduğu da açıklanan detaylar arasında. Türk Telekom bu çeyrekte genç mobil cihaz kullanıcılarına yönelik olarak “Selfy” isimli bir alt marka da yaratmış durumda.

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul (Boulos H.B.) Doany

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, 2016 yılı üçüncü çeyrek sonuçları hakkında şu açıklamayı yaptı: “Şirketimizin bugüne kadar attığı servis entegrasyonu adımlarının başarılı sonuçlarının, güçlü finansal performansa dönüştüğünü açıklamaktan mutluluk duyuyoruz. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla, bu çeyrekte bütün iş segmentlerimizin desteğiyle konsolide gelirlerimizi inşaat gelirleri düzeltmesi hariç yüzde 9 artırarak 3,9 milyar TL’ye çıkardık. FAVÖK yıldan yıla yüzde 14 büyüdü ve 1,5 milyar TL’ ye ulaşarak tarihimizin çeyrek bazda en yüksek FAVÖK’ü oldu.”

Firma Ocak 2016 itibari ile mobil, sabit ses ve genişbant ile TV ürün ve hizmetlerini tek marka olan ‘Türk Telekom’ çatısı altında bir araya getirmiş durumda. Türk Telekom yatırımlarına da son hızla devam ediyor. Yılın üçüncü çeyreğinde kaydedilen 666 milyon TL’lik yatırım harcaması, yılbaşından bu yana olan konsolide yatırım harcamasını 2,1 milyar TL’ye taşımış durumda. Bu yatırımlardan fiber genişbanta bakılınca, firmanın Türkiye’deki toplam fiber kablo uzunluğunun üçüncü çeyrek sonu itibarıyla 223 bin kilometreye yükseldiği görülüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.