btbilgi

Kurulduğundan beri genç girişimcileri ve iyi fikirleri destekleyen ODTÜ TEKNOKENT, bu sene 12. “Yeni Fikirler Yeni İşler” yarışmasını düzenledi. 1.500’den fazla teknoloji odaklı projenin ve girişimcinin başvurduğu yarışmanın kazananları hem para ödülü aldılar, hem de Silikon Vadisi’ne gitme şansı yakaladılar.

Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ), ODTÜ TEKNOKENT’in düzenlemekte olduğu bir hızlandırma programı. 2005 yılında öğrenciler için iş fikri yarışması olarak başlamış, fakat artık dünya çapında teknoloji firmaları yaratma amaçlı bir programa dönüşmüş durumda. YFYİ hem fikir aşamasındaki girişimlere, hem de şirketleşip büyüyememiş teknoloji firmalarına destek sağlıyor.

turk-girisimciler

Bu seneki YFYİ yarışmasına başvuranlara arasında yapılan değerlendirme sonucunda, 20’den fazla proje 10 kategoride çeşitli ödüllere sahip oldu. Elginkan Vakfı’nın verdiği 100 bin liralık büyük ödülü ise, Isıteks grubunun geliştirdiği gümüş nanotel kaplamalı tekstil ürünü kazandı. Ayrıca kazanan tüm ekipler, ODTÜ TEKNOKENT’in Silikon Vadisi’ndeki T-Jump SF Hızlandırma Merkezi’nde 4 haftalık kampa katılacaklar.

Ödül töreninde konuşan ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Mustafa Verşan Kök, “12 yıl önce başladığımız bu serüvende, 8.000’den fazla başvuru aldık. Girişimci gençlerimizin ülkemizin aydınlık yarınlarına sahip çıkacağına inanıyorum” dedi. Törende bir diğer konuşmacı olan ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Mustafa İ.Kızıltaş ise YFYİ’nin bir yarışma olarak başladığını ama artık çok önemli bir hızlandırma programı olduğunu belirtti. Kızıltaş “Bu 12 yıllık süre içerisinde 200’den fazla proje şirketleşerek ekonomiye katıldı, 1.000’in üzerinde kişinin istihdamı sağlandı.” şeklinde bilgi verdi.

YFYİ kapsamındaki birimlerden T-IDEA, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencisi veya yeni mezun öğrencilerin başvurularını alıp girişim sermayesi desteği ve eğitim veriyor. Bunun dışında TÜBİTAK’ın T-BİGG kriterlerine uyan projeler 150 bin liralık sermaye desteğinden de faydalanabiliyor. Şirketi 4 yaşından küçük girişimciler ise T-START programı ile ticarileşme sürecini hızlandıracak destekler alıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.