btbilgi

Görsel sosyal medya devi Instagram, sunduğu foto paylaşım hizmetinin gördüğü ilgiden çok memnun. İnsanların ortak görsel bir dil konuşmasına fırsat veren platform, dünya çapında olduğu kadar ülkemizde de popüler.

Webrazzi Summit 2016’da sahne alan Facebook Ajanslar ve Markalar Müdürü İlke Çarkçı, Türkiye’de Instagram kullanımı ile ilgili çeşitli bilgiler verdi. Çarkçı sadece Türkiye istatistiklerini vermekle kalmadı; kullanıcıların Instagram üzerindeki markalara verdikleri tepkileri de anlattı. “Instagram ile iletişim ve ifade biçimlerimiz değişti” diyen Çarkçı, insanların bu sosyal medya platformunu yaratıcı fikirleri, yeni markaları ve ünlüler keşfetmek için kullandığını belirtti.

Sunumda verilen rakamlara göre, Instagram’ın 500 milyon adet aktif kullanıcısı var. Bunların 300 milyon kadarı her gün aktif durumda. Türkiye’de ise 2016 itibarı ile 22 milyon aktif kullanıcı bulunuyor; bu rakamın 2010’da 1 milyon kullanıcı olduğu da hatırlatıldı. Her kullanıcı haftanın her günü yaklaşık 13 kez Instagram’a bağlanıp, güncellemelere bakıyor.

Türk kullanıcıların platformda hangi alanlara ilgi gösterdiği sorulmuş ve ilk sırayı “evde dinlenirken” seçeneği almış. Bunun dışında kullanıcılar Instagram’ın sırasıyla “seyahat ederken”, “uyumadan önce yatakta”, “arkadaşlarla buluştuğunda” ve “kafe/bar/restorandayken” alanları ile ilgileniyor..

Ziyaretçilerin sosyal medya uygulamasını kullanımlarında öne çıkan sebep ise “ünlüleri takip” olmuş. Diğer sebepler “yaptıkları şeyleri paylaşma”, “arkadaşları takip etme”, “tutkularını/sevdikleri şeyleri takip etme” ve “popüler kültürü takip etme” olarak sıralanmış. Çarkçı konuşmasında tüm bu sebeplerin arkasında “keşif” dürtüsü olduğunu belirtiyor.

Türkler Insatagram’da da içerik alanında önde
İstatistiklere devam edecek olursak, Türk Instagram kullanıcılarının yüzde 47’si kadın, yüzde 53’ü erkek olarak belirlenmiş. Kadın kullanıcıların yüzde 41’i 18-24 yaş aralığında, erkek kullanıcıların ise yüzde 42’si aynı yaş aralığında bireylerden oluşuyor. Bu bize Instagram’ı tercih edenlerin yaş ortalamasının gençler olduğunu işaret ediyor. Ayrıca Çarkçı bu rakamların küresel istatistiklere yakın olduğunu da sunumunda belirterek, Türk kullanıcıların içerik üretim ortalamalarının, dünya çapı ortalamasından yüksek olduğunu da ekledi.

Verilen rakamlara göre ülkemizdeki kullanıcılardan her birinin ortalama 87 takipçisi var ve her biri 115 hesabı takip ediyor. Marka reklamlarının eyleme dönüşmesi noktasında ise şu bilgiler ortaya çıkıyor; bir reklam gören kullanıcı yüzde 40 olasılıkla o markayı takip ediyor. Takip etmese bile yüzde 33 olasılıkla marka sitesini ziyaret ediyor.

Kullanıcıların reklam veren markalarla ilgili fikirleri sorulduğunda da aşağıda göreceğiniz geri dönüşler alınmış. Çarkçı, bu oranların markalar açısından Instagram’ı verimli bir tanıtım aracı haline getirdiğini  de vurguluyor.

Instagram Türkiye istatistiklerine göre Yeni ürün ve hizmet bulmak için Instagram harika diyenler yüzde 56, markaların kendilerini tanıtması için iyi bir mecra olduğunu düşünenler yüzde 54, Instagram’a reklam veren markaları, vermeyenlerden daha yaratıcı bulanların oranı yüzde 53, Instagram’a reklam veren markaların diğerlerinden daha etkili olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 52 olarak kaydediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...