btbilgi

Arama motorları savaşında Google hala açık arayla ön sırada. Dolayısı ile herkes web sitesini Google’da daha üst sıralarda gösterebilmek için optimize etmeye çalışıyor. Her gün internette SEO teknikleri ile ilgili yeni yazılar çıkarken, Google da mütemadiyen arama algoritmasında değişiklikler yapıyor. Teknoloji devinin her sene Google’da 500-600 civarı değişiklik yaptığı belirtiliyor.

Son iki yılda Google arama motoruna gelen dokuz büyük değişim paketinden ikisi olan “Possum” (1 Eylül) ve “Penguin 4.0” (23 Eylül) epey konuşulmuştu. Bu türden büyük değişiklikler hem Google’ın listelemelerinde büyük farklara sebep oluyor, hem de SEO pazarını allak bullak edebiliyor.

Peki, bu popüler arama motorunda önemli bir değişiklik yapıldığında siz ne yapmalısınız? İşte size üç ipucu:

  1. Paniklemeyin
    Google hiçbir zaman yaptığı değişikliklerin ayrıntılarını vermez. Hakkında pek bir bilginiz olmadığı bir konuda paniklemek anlamsızdır. Birçok kişi değişiklik üzerine yorum yapacaktır ama panikleyip acilen yapmaya çalıştığınız bir işlem, sıralamalardaki yerinizi daha kötü etkileyebilir.
  2. Harekete geçmeden bekleyin
    Paniklemediğiniz zaman, en azından biraz rahatladınız. Şimdi yapmanız gereken durup, sitenizin Google sıralamalarında ne kadar etkilendiğine bakmak. Eğer SEO çalışmalarınızı doğru yapıyorsanız, zaten sitenizin yeri çok değişmeyecektir. SEO stratejinizde ciddi bir değişiklik yapmadan önce birkaç gün, hatta bir hafta beklemenizde fayda olabilir.
  3. Güvenilir kaynakları takip edin
    Büyük bir arama motoru algoritma güncellemesinden sonra herkes internete fikir bildirecektir. Peki, siz kimin söylediğine göre karar vereceksiniz? Bu konuda en güvenilik kaynaklardan biri yine Google’ın kendisinde. Takip etmeniz gereken sitelerin başında Google Webmaster Central Blog geliyor. Blog yeterli bilgi vermediği durumlarda ise, ilk bulduğunuz SEO danışma sitesine gitmeyin. Çok okunan ve büyük danışma sitelerini araştırın ve birbirini doğrulayacak yazıları inceleyin.

Son olarak, Google arama motorunu ne kadar değiştirirse değiştirsin, siz büyük hamleler yapmayın. Küçük değişikliklikler ile listelerdeki sonuçlarınızın etkilerine bakın. Böylece gidişatı daha rahat yönetme imkanınız olacaktır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.