btbilgi

Ağ teknolojilerinin lider markası Cisco’nun tahminlerine göre 2017 yılına kadar internet trafiğinin yüzde 69’unu videolar oluşturacak. Mobil erişimin artması ve kullanıcıların videolu içerikleri daha çok tercih etmeye başlamasıyla sosyal medyada video içerikleri gittikçe ön plana çıkıyor. Facebook aylık 1,65 milyardan fazla aktif kullanıcısıyla, video pazarlama alanında markalardan yoğun ilgi görüyor.

Video paylaşımları, sadece 2014 ve 2015 yılları arasında yüzde 75 oranında artış gösterdi. Aynı zaman aralığında güncel haber akışı alanında yer bulan videoların sayısında 3,6 kat artış yaşandı. 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan YouTube 2015 yılında kullanıcılarının ortalama video izleme süresi konusunda önceki yıla kıyasla yüzde 50’lik artış kaydederek ortalama video izleme süresi 40 dakikaya ulaştı.

youtubeReklam videoları pazarlamada uzun zamandır kullanılan bir konsept olsa da günümüzde hala hızla ivme kazanmaya devam ediyor. Bu nedenle video pazarlama konusundaki tüm gelişmeler markaların iletişim planlarını yeniden şekillendirmesine neden oluyor.

Video pazarlamanın püf noktaları
Peki kullanıcıların gittikçe sık video tüketmeye başladığı bu ortamda reklamlarınızı videolar üzerinden kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu konuda başarılı olabilmek için kullanıcıların güncel video trendlerini izlemesinde fayda var. Öncelikle mobil izleyici sayısının artışına dikkat çekmekle başlayalım.

2015 yılının başında video izleyicilerinin sadece yüzde 20’si mobil cihazlarını kullanıyorken, 2016 yılı sonuna kadar videoların yüzde 50’sinin mobil cihazlarda izlenmesi bekleniyor. Buna karşın izlenen mobil videoların yüzde 45’inin süresi 6 dakikanın altındadır. Ayrıca yapılan araştırmalar, kullanıcıların büyük bir kısmının reklamların 15 saniyeyi geçmemesi gerektiğini düşündüğünü gösteriyor.

Hyperfine’ın hazırladığı infografiğe göre içinde dikkat çekici bir video bulunan sitelerde ziyaretçilerin yüzde 88’i daha uzun süre kalıyor. Ürün videoları bulunan satış sitelerinde, kullanıcılar daha uzun süre kaldığı gibi yüzde 64 oranında daha fazla ihtimalle en az bir ürün satın alıyorlar.

Videolu e-postalar ilgi görüyor
Videolar, kullanıcıların yaptıkları alım hakkındaki güvenlerini arttırırken içinde çalışanların yer bulduğu videolar da ziyaretçilerin markaya olan güvenlerini artırıyor. E-postalar içerisinde kullanılan videolar, kullanıcının şirket sayfasına geçme oranını yüzde 50 arttırmakta ve aynı zamanda kullanıcıların markaya bağlılığını da yükseltiyor.

Aynı şekilde, başlıkta video ifadesi olmasının o e-postanın açılma ihtimalini yüzde 19 oranında artırdığı da bir başka tespit olarak not ediliyor. Son olarak, en etkili reklam videosu tiplerinin sırasıyla eğitim filmleri, ürün kullanım videoları, ürün reklamları ve kullanıcıların ürünün başarısını anlattığı videolar olduğu belirlenmiştir.

Videoda kanal tercihi
En son olarak reklam videolarınızın hangi kanalda daha etkili sonuç verebileceğine bir bakalım: Günümüzde reklam videolarının en yaygın adresleri Facebook ve Youtube olarak kabul ediliyor. Bu ikisi üzerinde Wolfgang Digital tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada şu bulgular kayda değer görünüyor.

Facebook’un her 1000 kişiye gösterim başına aldığı ücret, YouTube tarafından aynı şekilde alınan ücrete kıyasla daha ucuza geliyor. Aynı reklam videosu Facebook’ta 4-5 kat arası daha fazla kişiye ulaşmış ve 3 kat daha fazla kişi tarafından izleniyor (Bu noktada Facebook’un videonun 3 saniye görüntülenmesini izleme sayarken YouTube’un 30 saniye görüntülemeyi izleme saydığını belirtmekte fayda var).

Süre ve kitle
Facebook reklam videosunun ortalama izleme süresi konusunda da YouTube’dan daha iyi sonuç veriyor. Buna karşın Facebook’daki kullanıcıların videoları otomatik oynatma seçeneğinin açık olması halinde bu istatistiklerin artabileceğini ve YouTube’un da sadece kendi izlenme kıstasına uyan videoların izlenme süresini kayıt tuttuğunu (ve daha kısa zaman izlenen videoları hesaba eklemediğini) göz ardı etmemek gerekir.

Yine aynı araştırma sonuçlarına göre YouTube, reklam videosunun tamamını izleyen kişi sayısı göz önüne alındığında Facebook’un önünde yer alıyor. Özetle reklam videolarınızın en çok kişiye ulaşmasını istiyorsanız Facebook’u, videonuzun daha büyük bir kısmının izlenmesini hedefliyorsanız YouTube’u tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.