btbilgi

Bilimadamları bilgisayar performansını önemli ölçüde artırmak için bir yol buldu. Bilgisayar bellek hücrelerini sıfırlama yöntemi olarak, halen manyetik alan endüksiyonu kullanılıyor. T-dalgaları, veya terahertz radyasyonu da denilen yeni yöntem, sıfırlama işlemini binlerce kez hızlandırabiliyor.

Bu yöntem Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü (MIPT) araştırmacılarının, Almanya ve Hollanda’daki benzer gruplarla çalışması sonucu oluşturulmuş. Çalışma, Nature Photonics dergisinde “terahertz-sürücülü anisotropik alanlarda çizgisel olmayan dönüş kontrolü” başlıklı makalede yer almış.

Dergide yayımlanan makalede, bilgisayarların hafıza hücrelerini sıfırlamak için T-dalgaları kullanılması anlatılıyor. Konu ile ilgili olarak, Prokhorov Genel Fizik Enstitüsü ve Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü araştırmacılarından, SSCB Devlet Ödüllü Anatoly Zvezdin bir açıklama yaptı. “Biz mıknatıslanmayı kontrol amacıyla, terahertz frekanslarında kısa elektromanyetik darbelere dayanan yeni bir yöntem sunduk.” diyor Zvezdin. “Bu da terahertz elektroniklerine giden yolda önemli bir adım. Bildiğimiz kadarı ile bu yöntem, manyetik altsistemlerin dalgalanmasını tetikleyen yöntemler arasında bir ilk.”

Solda: Thulium orthoferrite’in dönüş ve kafes yapısı. Sağda: Thulium iyonlarının enerji seviyelerinin, T-ışınları ile düzenlenmesi. Kaynak: MIPT Basın Merkezi

Günümüzdeki bilgisayarların işlemek zorunda olduğu devasa veri miktarı, donanım tasarımcılarının daha hızlı ürünler geliştirmesini gerektiriyor. Uzmanlar, klasik veri işleme metodlarının hız sınırına gelindiğine dikkat çekiyorlar. Daha hızlı ve güçlü bilgisayarlar yaratabilmek için, tamamen farklı mantıklarda teknolojiler geliştirmek gerekiyor. Modern bilgisayarların daha da hızlı olmasının önündeki en büyük engellerden biri olarak hafıza birimleri gösteriliyor.

İşte Regensburg Üniversitesi’nden (Almanya) Sebastian Baierl, Radboud Üniversitesi’nden (Hollanda) Alexey Kimel ve Anatoly Zvezdin dahil bir grup bilim adamı bu konuda çalışmaya devam ediyorlar. Terahertz radyasyonun bilindik kullanım alanlarından biri, havaalanlarında tüm bedeni taramaya yarayan yeni güvenlik kapıları. T-dalgaları bu uygulamada, canlı hücrelere zarar vermeden vücut üzerinde taşınan silah veya patlayıcıları işaretlemeye yarıyor.

Kaynak: Planet Free Will
Kaynak: Planet Free Will

Ekiplerin yaptığı deneylerde, zayıf bir ferromagnet (mıknatıs) olan “thulium orthoferrite” kullanılmış. Thulium orthoferrite, mikrokristallerdeki atomların dönüşü ve dizilimini değiştirecek bir manyetik alan yaratabiliyor. Ama dönüşleri kontrol etmek için mutlaka dışarıdan bir manyetik alanın etkisi gerekiyor.

İşte bilimadamları bu manyetik etkileşimi kontrol etmek için terahertz radyasyon kullanılabileceğini farketmişler. T-ışınları bir manyetikleştirme tekniği olarak, atomlara klasik yöntemlerden çok daha hızlı etki ediyor. Bu da geleceğin ultra-hızlı bellek birimleri için bir temel teşkil ediyor. Araştırmacı ekip T-ışınları ile elde edilen kontrol tekniğinin, thulium orthoferrite dışında bir çok başka manyetik materyal üzerinde de işe yarayacağını belirtiyor.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.