btbilgi

Yakın gelecekte akıllı otomobilleri trafikte görmeye başlayacağız. Tüm otomobil firmaları bunu gerçeğe çevirmek için uğraşıyorlar. Daha önce de akıllı otomobil güvenliği konusunda bilgi vermiştik, ama artık bu alanda da çalışmalar yapan firmalar görüyoruz.

Akıllı otomobillerin dış iletişiminin güvenliği, sürüş güvenliğini de etkileyen oldukça önemli bir konu. Bu noktada özellikle bağlantı modülünün güvenliği hayati önem taşıyor. Özellikle 3G\4G, WiFi, Bluetooth gibi bağlantılara sahip araç içi eğlence ve bilgi sistemleri ve Telematik Kontrol Üniteleri, fazladan güvenliğe en çok ihtiyaç duyan birimler. Bu bileşenlere yapılan siber saldırılar, bilgisayarlara yapılan siber saldırılarla benzer yöntemler içeriyor. Siber saldırganlar aracın dış bağlantı modülündeki belli açık arka kapıları hackleyerek, bu modüldeki yerleşik yazılımlara ulaşıyor ve oradan da otomobilin tüm sistemlerine sızabiliyorlar.

İnternet ve veri güvenliği alanında çalışan Trend Micro firması, bu ciddi soruna bir çözüm getirdiğini söylüyor. Firma, akıllı araçlar için geliştirdiği yeni veri güvenliği yazılım geliştirme platformunu görücüye açtı. Microsoft ile birlikte geliştirilen yazılım geliştirme platformu, Microsoft’un IoT Expo etkinliğinde tanıtıldı.

Firmanın verdiği bilgiye göre, üreticiler bu kapsayıcı akıllı güvenlik platformu sayesinde tüm akıllı araçlardaki bağlantılı cihazları ve hizmetleri güvenlik altına alabilecek çözümler üretebilecekler. Trend Micro, Nesnelerin İnterneti konseptinin otomobillere uygulanmasıyla ortaya çıkan “Taşıtların İnterneti” alanındaki gelişmiş veri güvenliği ihtiyaçlarını bu ürün ile karşılamayı hedefliyor. Taşıtların İnterneti günümüzün en önemli teknolojik kavramları arasında. Bu büyüyen endüstrinin olası veri güvenliği problemleri, henüz ciddi bir kriz ortaya çıkmadan bir an önce öngörülmeli ve çözülmeli.

Akıllı otomobillere akıllı güvenlik platformu

Trend Micro’nun araçlar için tasarladığı akıllı güvenlik yazılım geliştirme platformu, pro-aktif tehdit değerlendirmesi ve sistem saldırı altındayken harekete geçen güvenlik katmanını içeren iki önemli özellik sunuyor. Araç güvenlik platformu otomatik olarak Trend Micro Smart Protection Network’e bağlanabiliyor. Makine öğrenimi teknolojisiyle sıradışı ve şüpheli hareketleri gözlemliyor. Etkili çekirdek ve çoklu katmana sahip çözüm, birçok farklı Nesnelerin İnterneti platformunu desteklemekle birlikte, gerçek zamanlı tehdit koruması da sunuyor.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.