btbilgi

Türkiye’de teknoloji girişimcilik alanındaki en büyük etkinliklerden biri olan Webrazzi Summit 2016, 19 Ekim tarihinde İstanbul’da Wyndham Grand Levent otelinde düzenlendi. 1.500 ziyaretçinin, 650’nin üzerinde firmanın ve 200’ün üzerinde startup’ın katıldığı etkinlik, Webrazzi Genel Müdürü Arda Kutsal’ın açılış konuşması ile başladı. Ardından da Kutsal’ın dört önemli konuğu ile yaptığı kısa sohbetlerle devam etti.

Arda Kutsal açılış konuşmasında Webrazzi’nin artık 10 yıllık bir yapı olduğunu ve bu kadar süre içinde 45’in üzerinde etkinlik düzenlemiş olduklarını söyledi. Webrazzi tarihçesinden kısaca bahsetti ve tüm sektörün nabzını tutan web sitesinde teknoloji ve girişimcilik üzerine şimdiye kadar 19 bin 698 haber yayınlanmış olduğu bilgisini verdi.

Kutsal bu sene Webrazzi Summit etkinliğinin yedinci yılında olduklarını belirterek, özellikle ikinci sefer düzenlenen Startup Lounge ile ilgili de bilgi verdi. Startup Lounge, etkinlik alanında çeşitli küçük startup teknoloji girişimlerinin yer aldığı bir alan. Bu alanda projelerini gösteren firmalar, belki de ilk yatırımcılarını burada bulma fırsatını yakalayacaklar.

Yemeksepeti, Kurucu Ortak ve CEO Nevzat Aydın
Yemeksepeti, Kurucu Ortak ve CEO Nevzat Aydın

Sektör söyleşileri bölümünde Arda Kutsal’ın ilk konuğu Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın oldu. Nevzat Aydın söyleşide yatırımcılık rolünü sevmediğini, işin arka planında durup taşın altına elini sokmayı tercih ettiğini söyledi. Aydın halen Yemeksepeti’nin genel müdürlüğünü yaptığı gibi, aynı zamanda bir üst grup olan Delivery Hero’nun da yönetim kurulunda yer alıyor.

Yemeksepeti ile ilgili bilgiler veren Aydın, platformdan günde 150 bin sipariş verildiğini ve değerinin 1 milyar dolar olduğunu açıkladı. Birkaç sene içinde bu rakamın 2 milyar dolara çıkmasını beklediklerini ekleyen Aydın, son 9 aylık büyümenin yüzde 65 olduğunu belirtti. 16 yıllık bir şirket için bunun çok önemli olduğunu da hatırlatan Aydın, “Yemeksepeti bana hala keyif veriyor, Başarısı o kadar büyük oldu ki, sıfırdan başka bir girişim başlatıp bu başarıyı geçmeye çalışma stresine girmek istemem.” diye konuştu. “Girişimden çok girişimciye yatırım yapmak istiyorum. İnternetten anlıyorum ve yine bu alanda birşeyler yapacağım” dedi.

Turkcell, CEO Kaan Terzioğlu
Turkcell, CEO Kaan Terzioğlu

Kutsal’ın ikinci konuğu Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu’ydu. Türkiye’de telekom sektöründe olmak zor diye konuşan Terzioğlu, telekom firmaların çok eleştirildiğini söyledi. Terzioğlu, Turkcell’in ise teknoloji odaklı altyapı firmasından uzaklaşıp hizmet odaklı bir deneyim firmasına dönüşmekte olduğunu belirtti. 22 yılı doldurmuş bir firma olarak Turkcell’in hala büyüdüğünü iletirken, en çok kullanılan uygulamalarının kontak listesi ve SMS olduğuna dikkat çekiyor Terzioğlu.

Terzioğlu şahsi olarak teknoloji ve Turkcell operasyonları ile yakından ilgili. “Her gün Fizy’de kaç şarkı dinlenmiş, kaç mesaj atılmış, kaç akıllı cihaz satmışız, Bip ile kaç konuşma yapılmış bunlara bakarım.” diyen Terzioğlu, yeni Dergilik uygulaması ile de övüncünü ifade ediyor. Uygulamadan şimdiye kadar 251 bin dergi okunduğunu söylemenin yanı sıra, içeriğin değil aslında yaratımın (creation) kral olduğunu da savunduğunu sözlerine ekledi.

Terzioğlu, “Halkımız doğru düşünülmüş ve yaratılmış fikirleri tutar” dedi ve özellikle Artırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklik ve Yapay Zeka gibi teknolojilerle ilgilendiğini söyledi. Bu arada Turkcell’e düşen görevin, bu teknolojilerin mobil ile birleştirilip insanların faydasına yönelik çözümler üretilmesi olduğunu düşündüğünü belirtti.

Doğan Online, Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner
Doğan Online, Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner

Söyleşi bölümünde üçüncü konuk Doğan Online’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner oldu. Hepsiburada.com’dan bahsederken, platformun bölgenin en büyüğü olduğu bilgisini veren Doğan Boyner, çevre ülkeleri takip ettiklerini ama henüz bu ülkelerde hizmet vermek için planları olmadığını söyledi. Dev e-ticaret platformunda 3 milyon ürün bulunduğunu, eylül ayında 2,4 milyon ürün teslim ettiklerini ve 60 milyon ziyaret gerçekleştiğinin yanı sıra, 2016-2017 döneminde 1 milyar dolar hedeflerine ulaşacaklarını da belirtti.

Hanzade Doğan Boyner, söyleşide yeni ve önemli işleri olarak üç proje ile ilgili konuştu. Birincisi Hepsiburada.com’un Pazaryeri uygulaması; bu uygulama ile tüm ürün satan firmalara ve esnafa yeni bir satış kanalı açtıklarını söyledi. İkinci olarak Gebze’deki 100 bin metrekare depolama kapasiteli yeni operasyon merkezini anlattı. Bu merkez ile dağıtım gücüne sahip olmayan firmalara destek olduklarını söyledi ve “Bu şekilde sürecin tamamının sorumluluğunu alıyoruz.” dedi.

Üçüncü ve en önemli bulduğu ise, isminin ilk kez burada duyurulduğu HepsiExpress platformu. Yeni kurulan bu lojistik firması şu anda test bölgelerde dağıtımlara başlamış. “Teslimat, e-ticaretin en zorlayıcı noktalarından biri. Müşterilerin gittikçe artan beklentilerini sağlamak için bu yatırım gerekiyor.” diyor Doğan Boyner. 2017’nin ilk yarısında tam anlamı ile çalışmaya başlayacak HepsiExpress sayesinde, yeni teslimat yöntemlerini endüstri standartı haline getirmeyi hedeflediklerini de söyledi. Beraber çalıştıkları tüm ortakları ve Pazaryeri platformunda yer alan tüm esnaf firmalarla beraber, Hepsiburada.com da bu yeni lojistik firmasının müşterilerinden biri olacak.

The Abraaj Group, Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı
The Abraaj Group, Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu

Dördüncü konuk olarak The Abraaj Group’un Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Selçuk Yorgancıoğlu sahne aldı. Abraaj’ın Türkiye’deki ofisinin bölge için bir merkez ofis görevi gördüğünü belirten Yorgancıoğlu, dünya çapında 20 ülkede yatırımlarının olduğu söyledi. Gelişmiş ülkelerle ilgilenmediklerini ve bu 20 ülkenin hepsinin Türkiye ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler kategorisine girdiği bilgisini verdi. Ayrıca küresel olarak 10,5 milyar dolarlık bir yatırım yelpazesinin kontrol ettiklerini de belirtti.

Yorgancıoğlu söyleşide paranın fırsata göre bulunduğunu söyleyerek, teknoloji alanının kendilerini başarılı hissettikleri alan olduğunu da iletti. Private Equity sektörünün daha gitmesi gerektiği çok yol olduğunu hatırlatan Yorgancıoğlu, gerçek yüksek geri dönüşlerin orta seviye yatırımlarda olduğunu açıkladı. Yüksek seviye yatırımlarda satış rakamları yükseldikçe hem alıcıların azaldığını, hem de pazarlık payının düştüğünü ekledi.

Türkiye’nin yatırım açısından çok parlak olduğunu, özellikle İstanbul’un bereketli bir şehir olduğunu da belirtti Yorgancıoğlu. Yaş ortalamasının düşüklüğünün, G20 içinde en fazla büyüyen 5. ülke olmamızın öneminden bahsederek, Türkiye’de perakendeye ve müşteriye yakın duran tüm projelerin gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu anlattı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...