btbilgi

Startup İstanbul için İstanbul’a gelen projelerden biri de Romanya’dan . Yaratıcısı Dr. Kahaled Al Mezayen’in ailesinin bir tarafı Romanyalı, bir tarafı Suriyeli. Geliştirdiği proje ile büyük insan topluluğu olan alanlara her türlü kaynaktan temiz su sağlamayı hedefliyor. Proje dağ, çöl, ada, kasaba ortamı gibi sıra dışı bölgelerde canlılar için içilebilir su üretme amacı ile geliştirilmiş.

Al Mazayen bu ürünü tasarlarken büyük siteler, fabrikalar ve iş yerleri ve mülteci kampları için de bir çözüm olabileceğini inanmış. 500 kişiden 5 bin kişiye kadar olan ekosistemlere temiz su sağlayan ürün, içilemeyecek kalitedeki suyu süzüp arıtarak içilebilecek kaliteye getiriyor.

Khar & Partners şirketinin bir ürünü olarak ortaya çıkan arıttığı su ölçeğindeki muadillerine göre portatif olarak nitelendirilebilecek su arıtma cihazının boyutu 120x70x140 santimetre. Cihaz için çalışan takımda araştırmacıların yanı sıra ziraat mühendisleri ve eczacılar da yer alıyor. Fiziksel arıtma sağlayan cihaz her gün 1 ton suyu filtreleyebiliyor.

Bir kişinin günlük 20 litre su ihtiyacı hesaplanarak, tasarlanmış ürün her gün 5 bin kişinin ihtiyacını karşılayabiliyor. Ürünün içindeki filtrelerin ömrünün 10 yıl olduğunu söyleyen Al Mazayen, garanti sisteminin filtreleme düzeyi ile doğru orantılı olduğunu söyleyerek garanti süresinin üç ile beş yıl olduğunu belirtiyor. 17 bin ile 20 bin Euro arasında satışa sunuluyor.

Halen endüstriyel atık suyu arıtacak teknolojiler üzerindede çalıştıklarını söyleyen Al Mazayen, proses sırasında suyu temizlemeyi ve atılmadan önce sisteme kazandırmayı hedefliyor.

Sistemin her türlü kimyasalı arıtabileceğini söyleyen Al Mazayen şu andaki hali ile bile ağır metalleri temizleyebildiğini vurguluyor.

Sistem merkeziyetçilik yerine ihtiyaç bölgelerinin ihtiyacı doğrultusunda yerleştiriliyor. Temiz su ihtiyacına çözüm bulan ürün geliştirilmek ve dünyaya açılabilmek için için yatırımcı ve bu hali ile satabilecek distribütör arıyor.  Al Mezayen zor arazi şartlarında temiz su problemi olan bölgelere çözüm sağlayacak ürünü için en az 100 bin Euro yatırım bekliyor.

NGO’larla şu an çalışmalarını sürdüren Khar & Partners’in yönetici ortağı Dr Khaled Al Mezayen, Birleşmiş Milletler’in çeşitli kuruluşları ile de temas halinde olduklarını konu ile ilgilenen Belediyelerin de bulunduğunu belirtiyor.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.