btbilgi

Günlük yaşamda 7’den 77’ye herkes için internet, bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi sürekli değişen bilgi ve eğlence kaynaklarından uzak durmak pek mümkün değil. Uzmanlar, teknoloji veya internet bağımlılığının, bilgisayarı kullanan kişinin kendisine, çevresine ve ilişkilerine zarar vermeye başladığı durumlar için kullanılan bir terim olduğu görüşünü ortaya atıyor. Memorial Ankara Hastanesi Psikiyatri Bölümünden Doç. Dr. Levent Sütçügil bu konu hakkında kapsamlı bilgiler verdi.

internet-bagimliligi

Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre; evde yada  iş yerinde boş kaldığınız zaman hemen cep telefonunuza sarılıyorsanız, başka işleriniz olmasına rağmen sosyal medya sayfalarında dolaşıyor; ya da oyun oynuyorsanız, anne-baba  ya da iş arkadaşlarınızdan sık sık uyarı almaya başladıysanız, günlük işlerinizi bitiremiyor ve hep ertesi güne ya da daha sonraki günlere sarkıyorsa, planlanandan daha fazla internette kalıyorsanız,  yemeklerin pratik şekilde geçiştiriyorsanız, yakınlarının şikayetlerine rağmen uzun süre internet kullanımını kabul etmiyorsanız, online görüşmeleriniz gerçek konuşmalarınızın önündeyse, sıkıntı ve yalnızlık hissinde cep telefonuna sarılıyorsanız internet bağımlısı olabilirsiniz.

Öncelikle geç yatma ve sabah kalkamama gibi uyku bozuklukları, yoksunluk hissi, sinirlilik hallerinin artması, yerinde duramama, göz kuruluğu, gerginlik,  sosyal ilişkilerde bozulma, kilo artışı, cinsel problemler, el ve boyun ağrılarının başlaması gibi hastalıklarla karşılaşabilirsiniz.internet-bagimliligi-cozumu

Uzmanlar, internet bağımlılığını engellemek için; bağımlı kişiyi bilgisayarın başına götüren sebeplerin tespit edilmesini, ortadan kaldırılması ya da azaltılmasını, bilgisayarın başına işleri bitirdikten sonra bir ödül olarak kısıtlı bir süre geçilmesi, her akşam aynı saatte bilgisayar ya da cep telefonunu elden bırakılarak ortak bir şeyler yapılmasını öneriyor.

Yalnızlığı ve can sıkıntısını gidermek için internette vakit geçirmek yerine, dışarıda oyun oynamak,  kitap okumak gibi başka aktiviteler tercih edilmesi, bilgisayar ile yapılan iletişim duygudan yoksun olacağından, aile fertleriyle ve arkadaşlarla ev dışında piknik, gezmek, bisiklet sürmek, top oynamak, eş ile kahve içip sohbet etmek, çocukları gezip dolaşmak, parka gitmek gibi organizasyonlar yapılması, bilgisayarın salon gibi ortak kullanım alanlarında olması, bir saatlik bilgisayar kullanımının arasında 10 dakikalık aralar verilmesi eğer psikiyatrik bozukluklar bu tür bağımlılığın oluşmasına neden olmuşsa  eş zamanlı olabilecek hastalıklar için bir psikiyatristten yardım alınmasını tavsiye ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.