btbilgi

HP, PC ve yazıcı şirketleri önümüzdeki üç yılda 3 ile 4 bin kişi arasında işten çıkarma yapacak. İşten çıkarmalarla yıllık 200- 300 milyon dolar tasarruf sağlaması bekleniyor.

HP işten çıkarmaların bölgesel zorunluluklara ve işçi çalışma konseyleri ve diğer temsilcilere göre ülke geneline yayılacağını açıkladı. HP işten çıkarmalara bağlı yeniden yapılanma ücretlerinin 350 ile 500 milyon dolar olacağını belirtti. İşten çıkarmaların açıklanması HP’nin 2016 Güvenlik Analizi Toplantısı’nda, 2017 Finansal Genel Bakış Toplantısı’na ve genel pazarda PC satışlarının düşüşünün devam ettiği bir zamana denk geldi. HP 2017’de GAAp dışı paylaşım beklentilerinin net gelirinin 1,55 – 1,65 dolar olacağını beklediklerini açıkladı.

hp-kuculmeye-gidiyor

Başkan ve CEO Dion Weisler, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Her ne kadar pazarımız çok rekabetçi  kalsa da, biz özde yenilik yapmaya ve ticari hareketlilik ve servislerde uzun dönem gelişme şanslarını görmeye, A3 kopya pazarında azalışı ve bizim 3D yazıcı çözümlerimizdeki yapılanma ve grafiklerin dijitalleşmesini görmeye mecburuz.”

Gartner’ın yeni bir raporuna göre dünya genelindeki PC siparişlerindeki yüzde 5,7’lik düşüş gözlemleniyor. Analiz Firması 2016’nın üçüncü çeyreğinde PC siparişlerindeki düşüşün sekizinci art arda çeyreği olduğunu açıkladı. Analiz firması, zayıf okula dönüş talebi ve düşük tüketici pazarının kişisel bilgisayarlardaki satışları düşürdüğünü açıkladı.

ceo-dion-weisler
HP CEO Dion Weisler

Gartner’a göre iki temel konu PC satışları vurdu – PC lerin ömürlerinin uzunluğuyla tüketicilerin daha fazla elektronik araçlara sahip olmaları ve zayıf tüketici pazarındaki PC talebi – Gartner’ın analisti Mikako Kitgawa konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“2016 kişisel teknoloji araştırmamıza göre, kullanıcıların büyük çoğunluğu yerel pazarlarda en az 3 çeşit cihaza sahipler ve kullanıyorlar. Bu cihazların arasında PC öncelikli bir yere sahip değil çoğu tüketiciye göre, böylece eskiden olduğu gibi bilgisayar yazılımlarını yükseltmek ihtiyacı hissetmiyorlar. Bazıları PC’lerini artık güncellemeyi bile düşünmeyebilirler.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.