btbilgi

Ödeme sistemleri de her geçen gün daha da fazla dijitalleşen dünya ile paralel olarak farklılaşıyor. Dijitalleşme kredi kartlarının geleneksel kullanım biçimini de değiştiriyor. “İlk çipli kart sistemine geçen, temassız ödemeyi ilk kullanan ülkelerden biriyiz” diyen Mastercard İş ve Ürün Geliştirme Direktörü Yiğit Çağlayan ile 1 trilyon kişinin kullandığı MasterCard’ın ödeme sistemlerinde gerçekleşecek değişiklikler hakkında konuştuk.

1
Mastercard İş ve Ürün Geliştirme Direktörü Yiğit Çağlayan: “2020 yılında dijital ortamlarda yapılan alışverişlerin payının yüzde 30 olmasını bekliyoruz.”

Plastik kart geride kalıyor
MasterCard İş ve Ürün Geliştirme Direktörü Yiğit Çağlayan, dijitalleşmeyle birlikte güvenliğin de artacağını söylüyor:

“Yaklaşık 45 yıl önce Kanada’da ilk plastik kartımız çıktı. O zamandan bu yana kasetler ve diskler çıktı, sonra bu teknolojiler ömrünü doldurdu. Mastercard için kullandığımız plastik kartlar da birkaç yıl içerisinde ortadan kalkacak ve tamamen dijital ortama geçeceğiz. Uygulamalarımız ile akıllı saatinizden, yüzüğünüzden, televizyonunuzdan ya da buzdolabınızdan işlem yapabileceksiniz. MasterCard’ın akıllı cihazlarda güvenliğini sağlayabilecek metodolojiler var. Kart bilgileri ele geçirilse bile her cihaza özel bir kart numarası olacak. 2020 yılında dijital ortamlarda yapılan alışverişlerin payının yüzde 30 olmasını bekliyoruz”

Mastercard Identity Check
İnternet alışverişlerinde kullanılan kimlik doğrulama sistemleri uzun bir prosedür gerektiriyor. Bu yüzden mobil ortamda 3D Secure aşamasında yüzde 97’ye kadar terketme durumu var. Tüketiciler ise ödeme yaparken şifre girmek yerine biyometrik doğrulamayı tercih edebiliyor. Pratik ve kolay ödeme sağlamak için çözümler geliştiren firma, internet üzerinden yapılan alışverişlerde ‘selfie’ ya da parmak iziyle kimlik doğrulama yapmaya olanak sağlayacak MasterCard Identity Check uygulamasını hayata geçiriyor.

Çağlayan, “Ödemede karşılıklı para alışverişi var ve alışveriş yaptığınız kişinin gerçekten o kişi olup olmadığını anlamak müşteri deneyimini zorlaştırıyor. Dolayısıyla bizim dijitale geçmemiz için bariyerleri kaldırmamız gerekiyor” diyor.

Selfie’leri ile ödeme yapmak isteyen kullanıcılar MasterCard Identity Check uygulamasını indirdikten sonra, yüzlerinin dijital bir haritasını oluşturmak için bir fotoğraflarını çekiyorlar. Parmak izleriyle kimlik doğrulama yapmak isteyenler ise parmak izlerinin kaydını oluşturuyor. Kullanıcıların kimlik doğrulaması, firma sunucularında saklanan bu dijital kayıt referans alınarak yapılıyor. Selfie ile ödemeyi daha güvenli hale getirmek, eski bir fotoğraf ile başkası yerine ödeme yapılmasının önüne geçmek amacıyla selfie çekimi sırasında kameraya göz kırpmak gerekiyor.

Kullanıcı tercih ederse, MasterCard telefonunun yerini de tespit ederek güvenliği artırıyor. Uygulama ile sistem görüntünüz ile gerçek kart sahibi olup olmadığınızı kontrol ediyor. Uygulama 2017’de Avrupa’da kullanıma sunulacak ve tüm dünyada yaygınlaşacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.