btbilgi

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla sağlık uygulamalarının sayısı da her geçen gün artıyor. Çoğu sağlık uygulaması atılan adımları sayarken bazı gelişmiş uygulamalar çok daha hayati ihtiyaçlara cevap verebiliyor. Bu uygulamalardan birisi de Bracehealth. İki genç Türk girişimci tarafından geliştirilen uygulama, belirli periyotlarla EKG çekerek gizli kalp krizlerini belirliyor.

Bracehealth’in iki versiyonu var. Birinci versiyon bileğe takılıyor, ikinci versiyon ise göğüse yapıştırılıyor ve daha doğru sonuçlar veriyor. Göğüse takılan versiyon özellikle yüksek risk grubu hastalar için öneriliyor. Her iki versiyon da bir mobil uygulama ile kontrol ediliyor ve kalp krizi anında gerekli yerlere alarm veriyor.

Bracehealth Kurucu Ortağı Melih Toklu, Bracehealth’in İTÜ Çekirdek üzerinde geçtiğimiz Haziran ayında geliştirilmeye başlandığını, şu an erken prototip aşamasına geldiklerini belirtiyor.

Bracehealth ürününün içinde bir sim kart bulunuyor. Ürün kendi kendine herhangi bir akıllı telefona ihtiyaç duymadan çalışıyor. Mobil uygulama ürünün uzaktan kontrol edilmesi ve raporlama için kullanılıyor. Herhangi bir kalp krizi sırasında ürünün üzerinde bulunan sim kart bir veri bağlantısı kurarak doktora veya belirlemiş sağlık merkezine alarm yolluyor.

Melih Toklu, ürünü Temmuz 2017’de piyasaya sürmeyi planladıklarını belirterek, ürünün fiyatının 1.250-1.500 TL aralığında olacağını söylüyor. Bracehealth, ürünü pazarlamak için özellikle özel hastaneler ve kalp doktorları ile görüşecek. Ürün bir medikal ürün olarak değil bir yaşam tarzı ürünü olarak satılacak. Bunun nedeni medikal ürünlerin uzun onay mekanizmalarından geçmesi.

Melih Toklu, Türkiye’de iki milyon kalp hastası bulunduğunu belirterek bu pazarın yüzde 0,37’sini hedeflediklerini söylüyor. Ürünün montajının Türkiye’de yapılacağını belirten Toklu, hazır sensör cihazlarından kullanacaklarını anlatıyor.

Bracehealth, önümüzdeki ocak ayında 100 bin TL’lik bir yatırım almaya hazırlanıyor. Bu yatırımla beraber ürün tamamlanacak ve satışlara 2017 Temmuz ayında başlanacak. Bracehealth, ürünü ilk olarak Türkiye’de satışa sunacak daha sonra da yurtdışı pazarlara açılmak hedeflenecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.