btbilgi

Zaman darlığından dolayı hızlıca girmek zorunda olduğunu bir iş toplantısı düşünün. Farkediyorsunuz ki, konuşmak üzere olduğunuz şirket yöneticileri hakkında çok az şey biliyorsunuz. Bu durumu, zamanında Google’ın Reklam Veren Ölçüm ve Raporlama bölümü yöneticiliğini yapmış olan Amy Chang da çok defa yaşamak zorunda kalmış.

Amy Chang sonunda kendi çözümünü bulmaya karar vermiş ve yeni bir teknoloji startup firması kurmuş. Accompany isimli bu girişim, hakkında bilgi edinmek istediğiniz kişilerle ilgili her türlü işe yarar bilgiyi raporlamayı amaçlıyor. Accompany bu bilgileri e-postalardan, iş takvimlerinden, sosyal medyadan ve kişilerin web sayfalarından topluyor.

teknolojinin-insan-etkilesimleri

Bu uygulamayı benzersiz kılan ise veriler üzerine inşa edilirken, kesinlikle insanı işin merkezinde tutuyor olması. Chang aslında analitik alanında bir iş geçmişine sahip, ancak aynı zamanda insan ihtiyaçları etrafında inşa edilmiş bir şirketin önemini de anladığını söylüyor. Ayrıca insan merkezli teknoloji üzerine inşa edilmiş bir startup kurmak hakkında beş ipucu da sunuyor:

  1. Genel bir problemi çözmek için, siz bir çözüm bulun

Amy Chang Google’dayken bir sürü toplantıya girdiğini ve bu toplantılara katılacak kişilerle ilgili araştırma yapmaya çalıştığını söylüyor. Ama her gün günde yaklaşık olarak 10 toplantıya girince, ev ödevini yapmaya bir türlü zaman kalmıyormuş. Sorumlu olduğu firmalardaki değişiklikleri artık yakalayamadığını fark edince, bu duruma son vererek bir çözüm getirmek için Google’dan ayrılmaya ve bir startup firma kurmaya karar vermiş.

  1. Başarısızlık korkusunun sizi durdurmasına izin vermeyin

Chang’a göre insanları yeni bir şeyler yapmaktan alıkoyan ya da yavaşlatan en önemli faktör başarısızlık korkusu. Bu korkunun kendisinde de olduğunu ve çok normal bulduğunu söylüyor. “Buna izin vermeyin, içgüdülerinize güvenin” diyor Chang ve ekliyor, “Kendinize zaman tanıyın, acele etmeyin, işi doğru yapın. Bırakın beyniniz karşılaştığınız sorunla ilgili, arka planda kendi kendine çalışsın.”

Accompany kurucusu Amy Chang
  1. Önce büyüklerden öğren, sonra kendi rüyanı oluştur

Yedi yıl boyunca Google’da çalışmak Chang için iyi bir büyüme ve öğrenme fırsatı oluşturmuş. Yıllar boyu kazandığı deneyimler sayesinde, her türlü altyapı engeli ve karşısına çıkacak sınırlamalarla uğraşmayı öğrenmiş. “İnsanlara güvenmeyi ve risk almayı öğrendim” diyor Chang; işe aldığı kişilere inanmak ve fikirlerine fısrat vermenin önemli olduğunu belirtiyor. Google’dan aldığı önemli derslerden birinin de, Accompany gibi bir projenin firmasının tonla ürününden biri değil, tek ve en önemli ürünü olmasını istediğini farketmesi olmuş.

  1. Teknoloji insan etkileşimlerini artırmalı

Chang sosyal medya ve teknolojinin insanları hayatın merkezine alması gerektiği gerçeğinden hareketle, insanların daha doğru şekilde iletişim kurmalarını hedefliyor. “Accompany‘nin amacı ilişkilerden insan öğesini çıkartmak değil, tam tersine geri yerleştirmek” diyor. Teknolojiyi daha anlamlı hale getirmeye yardımcı olmak, Chang’e göre başarının mihenk noktasını oluşturuyor. Bunu “Startup projemiz ile ilişkileri otomatik hale getirmeye çalışmıyoruz, veri toplayarak ilişkileri daha iyi anlamanızı sağlamaya uğraşıyoruz” diyerek açıklıyor.

  1. “Sen merkezli” teknoloji, önemli bir eğilim

İlişki yönetme uygulamalarının bu kadar popüler olmasının sebebi, insan merkezli teknolojiye olan ihtiyaç. Chang insanları daha iyi tanımamızı sağlayacak terknolojilerin, yakın gelecekte çok ciddi bir trende dönüşeceğini öngörüyor. “Önemli olan şey, her ilişkiye katma değer ekleyebilmekte. Eğer biriyle görüşmemin her dakikasından 10 saatlik bir katma değer elde edebiliyorsam, o servis benim işime yarıyor demektir” diyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.