btbilgi

Bir NBC News haberine göre, ABD hükümeyi Rusya’ya karşı büyük çaplı bir siber saldırıya hazırlanıyor. Bu hamlenin, yazın düzenlenen Demokratik Ulusal Komite’ye karşı yapılan hacker saldırılarına tepki olarak yapılacağı tahmin ediliyor.

Bu siber saldırının amacının Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin ve hükümetini zor durumda bırakmak olduğu belirtilmiş. NBC’nin haber kaynaklarına göre, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (Central Intelligence Agency – CIA) Putin’i zor durumda bırakabilecek bir sürü dosyaya ve belgeye sahip.

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin

Geçen hafta Milli İstihbarat Daire Başkanı James R. Clapper, Rusya’nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine etki etmek amacıyla bir takım girişimlerde bulunduğunu iddia eden bir bildiri yayınladı. Clapper açıklamasında, bu girişimlerin yöntemleri ve motivasyonunun Rusya’nın benzer başka çalışmalarına benzemekte diyor. Rusya’nın bu şüpheli girişimlerde bulunması, Kasım seçimleri öncesinde yapılacak olası bir müdahale için şimdiden gerekli adımların atılmasını gerektiriyor denildi.

Başkan Putin ise, bu iddiayı ve tehditleri “basit bir politik numara” diyerek reddetti. NBC’ye konuşan iki eski istihbarat yetkilisi Beyaz Saray’ın uzun zamandır CIA’den, Rusya’ya karşı düzenlenebilecek olası siber saldırılar ile ilgili seçenekleri almakta olduğunu söylemiş. Yetkililer CIA’in sunduğu seçeneklerin hiçbirinin hayata geçirilmediğini de eklemişler.

Rusya’ya yapılması muhtemel bir siber saldırının, Obama yönetimi içinde ayrılıklara yol açmakta olduğu da verilen bilgiler arasında. Beyaz Saray’daki bazı uzmanlar Rusya’nın girişimlerine karşı mutlaka aynı şekilde cevap verilmesi gerektiğini savunurken, bazıları ise bu tür karşı saldırıların Rusya’dan gelecek daha ciddi tehditlere yol açacağını savunuyor denildi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.