btbilgi

Etkinliğe gitmeden etkinlik sizin ayağınıza gelsin ister miydiniz? Teleporter ile yaşayacağınız sanal gerçeklik deneyimi artık bu imkânı size sunuyor. Gitmek istediğiniz etkinliği seyretmek için size ve davet edeceğiniz kişilere özel sanal bir loca oluşturmak artık mümkün. Telefonunuza indireceğiniz ufak bir program yardımı ile kendi özel locanızı kurabiliyorsunuz. Sanal gerçeklik gözlüğü yardımı ile girebileceğiniz özel locanızda istediğiniz etkinliği menüden seçip bağlanmanız yeter.

concert1
Designed by Freepik

Ben yalnız maç izlemem diyorsanız dünyanın farklı yerlerindeki arkadaşlarınızı bu etkinliği sizinle beraber izlemesi için davet edebiliyor, bu sanal gerçeklik ortamında yaratılmış kendi locanızda ağırlayabiliyorsunuz. Ortamın size sağladığı avantajlar bu kadarla kalmıyor. Bu sanal locada arkadaşlarınızla konuşup etkinlik ortamındaki gibi etkileşim sağlayabiliyorsunuz.

3D gözlüğünüzün önünde açılan camın arkası gerçek ortamdan sağlanan görüntüler. Locanız ise size özel konforla tasarlanmış özel bir ortam.

Bu ayrıcalıklı locada olmanın bir koşulu var. İçeri girerken bir avatar seçerek ortama giriş yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızı da bu ortam için yaratılmış sevimli avatarlar olarak takip ediyorsunuz. Şimdi bu sanal dünyanın önündeki pencereden istediğiniz etkinliği seyretmeye hazır mısınız?

Bu sanal ortamda iken platforma bağlı üçüncü parti şirketlerinden ihtiyaçlarınız karşılayabiliyor, yemek sipariş edebiliyorsunuz.

Teleporter İTÜ Çekirdek’te yer alan startuplardan biri Her etkinliğin deneyiminin farklı olduğunu söyleyen Teleporter kurucularından Dilara Keçeci Teleporteri Sosyal Sanal Gerçekliği kullanmak adına geliştirdiklerini belirterek, İçeri girecek kişi sayısının ortamı kuran kişinin istediği sayı ile sınırlı olduğunu belirtiyor. Bu locada 20 kişi olmak isterseniz o da mümkün. Unutmamanız gereken nokta bunun sanal bir VIP ortamı olduğu ve 5 kişiden fazla kişi ile girdiğiniz zaman her ortamda olduğu gibi bu ortamda da curcuna yaşanabileceği.

20161007_124410
Teleporter kurucuları Dilara Keçeci ve Aslan Yerdelen

Bu sanal locada avatarlarınız sizi temsil ediyor. Teleporter kurucuları Dilara Keçeci ve Aslan Yerdelen neden avatarlı bir ortam hazırladıklarını şöyle anlatıyor.

“Biz tamamen Google’in tavsiyesini uyguladık. Eğer siz kendi yarattığınız sanal dünyada kendi fiziksel varlığınızla bulunursanız bir süre sonra sıkılabiliyor ortama yabancılaşabiliyorsunuz. Bu sanal gerçeklik deneyimini daha uzun süreli sürdürebilmek için kendi yarattığınız eğlenceli avatarlar bu ortamdaki deneyim sürenizi artırabiliyor”.

Ortama girdikten sonra beş dakika içinde kendinizi bu ortamın parçası gibi hissettiğinizi söyleyen Teleporter kurucularından Aslan Yerdelen’e göre bu sanal gerçeklik duygusu sadece ortama gerçek dünyadan bir obje eklemeye kalktığınızda bozuluyor. Maç seyrederken farklı kameralara geçiş yapabilmeniz de mümkün.

Başlangıç aşamasında deneyimi test etmek için bir yayıncı ile anlaşmayı planlayan Teleporter ekibi yayıncının kamera ekibini sanal ortama yerleştiriyorlar. Bunun bir ileri aşamasında yayınlanan ortama yayıncının istenilen özellikteki kameralarını, gösterilen yerlere yerleştirmesi ile mümkün olacak.

Sanal locanın size sağladığı avantajlar hayallerinizle sınırlı. Örneğin David Bowie ile beraber yaş günü kutlamanız artık mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.