btbilgi

Türkiye’nin daha fazla enerjiye ihtiyacı var, hem ev hem de endüstri tüketimi için. Ülke olarak elektrik ithal etmektense kendi kaynaklarımız ile gelişmemiz çok daha mantıklı. Ülkemiz enerji yelpazesi, yenilenebilir enerji kaynakları dahil olmak üzere çok farklı teknolojileri barındırıyor. Kömürle çalışan termik santral de bu teknolojilerden biri; peki ama hiç durup bu tercihin sonuçlarını düşünüyor muyuz?

Dünya Gıda Günü, 16 Ekim tarihinde kutlandı. Bu sebeple bir açıklama yapan TEMA Vakfı, kömür kullanan termik santraller sebebi ile tarım alanlarının olumsuz etkilendiğini söyledi. Vakıftan yapılan açıklamada, geçtiğimiz 13 yıl içerisinde toplam 2,4 milyon hektarlık bir alanın kaybolduğuna dikkat çekildi. Kaybedilen alanın ülke tarım arazilerinin yaklaşık onda birine denk geldiğini söyleyen TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç.Dr. Barış Karapınar, Son dönemde benimsenen kömür odaklı enerji politikaları nedeniyle Türkiye tarımının geleceği için tablo karanlık görünüyor. Tarımsal açıdan önemli bölgelerimiz olan Adana, Çanakkale ve Konya Havzası büyük kömür yatırımları ile karşı karşıya. Kömür ve linyitle çalışan termik santrallerin insan sağlığına, doğaya ve tarım arazilerine verdiği zararlar büyük” dedi.

Şu anda yapılması planlanan 80 kadar yeni termik santral olduğunu belirten Karapınar, “Bu santrallerin her biri yaklaşık 150-200 km çapındaki bir alanı etkiliyor. Oluşacak olan hava kirliliği yaklaşık 15 milyon hektarlık bir alanı olumsuz etkileyecek. Şu anda Çanakkale’de 3 adet termik santral var ve 13 tane daha yapılması planlanıyor” bilgisini verdi.

TEMA Vakfı’nın Çanakkale bölgesi hakkında bir yaptığı çalışmaya bakılırsa, bölgedeki hava kirliliğinin yılda yaklaşık yüzde 50-150 arası bir artış göstereceği ortaya çıkıyor. Bu artışın 1.400 km2’lik bir alanı etkileyeceği ve 3 milyar TL civarı tarım geliri sağlayan Çanakkale için büyük bir kayıp olacağı belirtiliyor.

Kömürle çalışan termik santrallerin tehlike oluşturduğu bir diğer konu ise iklim değişliklerine sebebiyet vermesi. Bu türden santraller atmosfere çok fazla miktarda sera gazı salımı yapıyorlar. Kömür odaklı enerji politikalarına devam eden Türkiye’nin, bu gidişle iklim değişikliğinin etkilerinden en fazla etkilenecek ülkelerden biri olacağı öngörülüyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) raporları, Türkiye’de yıllık 2,5 ile 4 derece arasında bir hava sıcaklığı artışı olacağını belirtiyor. Raporlara göre bu artış Ege’de ve Doğu Anadolu’da 4 derece, iç bölgelerde ise 5 dereceyi bulacak. Beklenen bu değişiklikler gerçekleşirse ülkedeki sıcaklık ve kuraklık artacak, yağışlar ise düzensiz bir hal alacak. Eğer bu konulara gerekli tedbirler alınmaz ise en çok da tarım alanlarının ve tarım gelirlerinin olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.