btbilgi

Facebook, dünyanın her yerine ücretsiz internet ulaştırmak için güneş enerjisi ile çalışan bir drone, Google ise gökyüzünden internet dağıtımı için balon üretmişti. Bunlar yetmedi, internetin ve sosyal medyanın iki devi şimdi güçlerini birleştirdi.

Pacific Light Data Communication’ın yatırımı ile Los Angeles ve Hong Kong arasında su altı fiberoptik kablo çekmeye hazırlanıyorlar.

ocihvo0

12 bin 800 km uzunluğundaki kablonun saniyede yaklaşık 120 Terabit veri iletme kapasitesi olacak. Google’ın açıklaması Kuzey Amerika ve Asya arasındaki kablonun Oregon ve Japonya arasındaki kablodan iki kat daha hızlı olacağını gösteriyor.

2016 Mayıs’ta Facebook ve Microsoft Virinya ve İspanya arasında 6,5 km kablo çekmişti. Bu girişim Facebook, Google, and Microsoft gibi internet devlerinin telekomünasyon sektöründe altyapılarını güçlendiğini gösteriyor. Kablonun tam anlamıyla 2018 içinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.