btbilgi

Tüm büyük otomotiv firmaları akıllı arabalar üzerine çalışmalarını ve testlerini son hızla sürdürmekte. Fakat kendi kendine gidebilen araçlara kavuşmak için biraz daha bekleyeceğiz gibi görünüyor. Herkes işin pratikliğine ve teknolojik çekiciliğine kapılmışken, işin en önemli noktalarından biri gözardı ediliyor: Arabalardaki elektronik ve bilgisayar sistemlerinin güvenliği.

Günümüzde üretilen arabalar çeşitli mekanik sistemlerin yanında, ileri teknoloji ile üretilen bilgisayar bazlı sistemler de bulundurmakta. Mekanik sistemlerine direk bağlanan bilgisayar altyapısı, araç performansına ve kullanıcı güvenliğine katkı sağladığı gibi bazı dezavantajlar da içermekte. Araç yapay zekasından tutun da, sensörlerine kadar bir yığın özellik elektronik parçalarla sağlanmakta.

Bir arabanın sahip olduğu tüm akıllı ekipmanlar, birbiri ile iletişim kuracak ve koordineli şekilde çalışacak bir işletim sistemine gereksinim duymakta. Ayrıca tüm bunların üzerine, gelecekteki akıllı arabaların kablosuz şekilde başka arabalar, akıllı yol sistemleri ve genel trafik ağları ile bağlantı kurup, tüm yolculuğun sorunsuz geçmesini sağlaması bekleniyor. İşte tüm bu dış bağlantıları gerçekleştirecek şey internetin ta kendisi.

 

Fortinet Bölge Müdürü Derya Aksoy
Fortinet Bölge Müdürü Derya Aksoy

Kendi kendine gidebilen bir arabada internet yapısının sekteye uğraması demek, dışarıyla iletişim kuran tüm sistemlerinin durması demektir. Eğer araçta kendiliğinden bir arıza oluşursa ya servis müdahalesi gereklidir veya bazı durumlarda uzaktan kontrol mümkün olabilir. Ancak akıllı arabalarda oluşan sıkıntılar aynı zamanda kanundışı sanal saldırılar da söz konusu. Bu sanal saldırılar ticari veri hırsızlığından, insanlara ve nesnelere karşı fiziksel hasarların ortaya çıkabileceği durumlara kadar sonuçlar doğurabilir. Bilgisayar korsanlarının son zamanlarda gerçekleştirdikleri eylemler arasında, akıllı arabaların sistemlerini ele geçirerek araba hırsızlarına satmak da bulunmakta.

 

Tehlikenin büyük olduğunu ifade edebilmek adına, siber güvenlik sistemleri üzerine çalışan Fortinet firması Bölge Müdürü Derya Aksoy kendi kendine gidebilen arabalar ile ilgili olarak uyarılarda bulundu. Bilgisayar korsanlarının oluşturabileceği tehditleri özetleyen Aksoy, “Saldırganlar daha az savunma barındıran eğlence sistemleri gibi servislerde açık arayabilir ve buralarda buldukları açıkları kullanarak araç içi ağ üzerinden kritik sistemlere erişim sağlayabilirler. Örneğin araçlarda motor yönetim sistemi ile bir eğlence sisteminin arasındaki sınırlı iletişimin ortaya çıkardığı, “motor hatası” veya “otomatik hız kontrolü aktif” gibi uyarılar potansiyel risk teşkil edebilir.” dedi.

Aksoy açıklamasında “Bilişim teknolojileri öngörülemeyen durumlarda başarısız olmaya daha fazla meyillidir. Bir internet sitesinin beklenmedik anda kesintiye uğraması tolere edilebilir bir durumdur ancak sürücüsüz bir araçta Wi-Fi sisteminin kesintiye uğratılarak sürüş sistemlerinin çalışamaz hale getirilmesi tolere edilebilir bir durum değildir.” şeklinde konuştu. Sürücüsüz araçların gittikçe daha çok dikkat çektiğini ve hedef haline geldiğini belirten Aksoy, hackerların sanal saldırılar ile devasa miktarda veri topladığını da ekledi: “Bu bilgilerin içerisinde en çok gittiğiniz yerler, seyahat güzergâhınız, yaşadığınız yer, nerede neler satın aldığınız ve hatta sizinle kimlerin seyahat ettiği bilgileri de bulunur. Evinizden çok uzakta seyahat ettiğinizi bilen hackerlar, bilgiyi suç çetelerine satarak onların evlerinize hırsızlık için girmelerine yardımcı olabilir.”

Bu yasadışı yöntemlerin engellenmesi için hem tüketicilerde farkındalığın artması, hem de araç üreticilerinin intrnet güvenlik endüstrisi ile yakından bağlantılar kurması gerekliliği ön plana çıkıyor. Ayrıca yasa yapıcı kurumların da olası tehlikelerin bilincinde olup, gerekli düzenlemeleri yapmalarının önemi gittikçe daha bariz hale geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.