btbilgi

Online alışveriş günümüzde internete erişimi olan herkesin kolaylıkla üstesinden geldiği bir eylem. Sadece basitleşmekle ve yayılmakla kalmadı, mobil cihazların gelişmesi ile artık her yerde ve her anda sanal alışveriş yapabiliyoruz. Tercih için seçenekler her geçen gün artıyor ve elektronik ticaret pazarı devamlı büyüyor.

Türkiye’nin elektronik ticaret konusundaki popüler sitelerinden n11.com, online alışveriş yapanlar hakkında hazırladığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Araştırma 18 yaş ile 24 yaş arasındaki gençlerin alışveriş tercihlerine yoğunlaşmış durumda. Sonuçlar bize cinsiyet ve zaman aralığı üzerinden kişilerin ürün tercihlerini sunuyor.

Online alışveriş araştırması: Erkekler kadınları solladı

n11.com‘un araştırması, belirtilen yaş aralığında alışveriş yapan her 10 gençten 7’sinin erkek tüketici olduğunu gösteriyor. Tüketiciler online alışveriş için genelde Pazartesi ve Salı günlerini tercih ediyorlar. Alışverişin yoğunlaştığı saatler ise 14:00-16:00 ve 21:00-23:00 saat kuşakları arasında.

Raporlanan sonuçlar arasında mobil cihazların alışverişte kullanımı da var. Gençlerin yüzde 65’i web sitesi üzerinden alışveriş yaparken, yüzde 10’luk bir bölüm cep telefonu üzerinden girdiği web sitesini tercih ediyor. Mobil uygulama kullanan tüketicilerde yüzde 17’lik bir dilim Android uygulamasından alışveriş yaparken, iOS uygulaması yüzde 8 oranı ile geride kalıyor.

Online alışveriş yapan gençlerin en çok ilgi gösterdiği kategori ise teknoloji. Özellikle elektronik ürün ve aksesuar alt sınıfları ile ilgilendiği raporlanan genç tüketiciler, USB bellek, taşınabilir şarj cihazı, akıllı saat, harici diskler ve VR gözlükler gibi ürünleri satın alıyorlar. Teknolojik ürünlerden sonra en çok ilgiyi ev-yaşam, spor-outdoor ve moda kategorilerindeki ürünler takip ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.