btbilgi

İtalyan yenilikçi girişimciler Türkiye’de yatırımcı arıyorİtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı ile Borsa İstanbul Özel Pazar tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikte İtalyan girişimciler Türk yatırımcılarla bir araya geldi. B2B uygulamaların yanında B2C’ye hitap eden girişimler Türk Yatırımcılarının desteğini alarak işlerini biraz daha büyütebilmek için İstanbul’da idi.  Toplantıda yedi  İtalyan girişimcinin sunumları ve örnek uygulamalar ile tanıtım yaptığı  yedi proje tanıtıldı. Toplantıya ilginin beklenenden az olması dikkat çekti.

İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı Koordinatörü Aniello Musella, toplantıdan beklentilerini şöyle açıkladı:

“Borsa İstanbul ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikten hedefimiz, İtalyan girişimciler ve potansiyel Türk yatırımcılar arasında bir işbirliği ortamı sağlamaktır. Bugünkü etkinliğin bire bir toplantıların takibi şeklinde gerçekleşmesini önemli görüyorum. İtalyan girişimcilere ilgileri ve anlaşmalarına bağlı olarak bazı yatırımlar söz konusu olabilecektir. Bu tür etkinlikleri ABD’de San Franscisco ve New York’ta, Hong Kong ve Londra’da da gerçekleştiriyoruz”.

Musella’ya benzeri bir etkinliği İtalya’da düşünüp düşünmediğini sorduğumuzda 2017 için böyle bir projesi olduğunu, Türk girişimcileri İtalyan yatırımcılarla tanıştırabileceklerini söyledi. Bu arada Türk girişimcilerin her zaman İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım ajansına projeleri için başvurabileceklerini de anımsattı.

İtalyan girişimcileri bu ve benzeri etkinliklerle dünya’nın çeşitli ülkelerinden yatırım fonlarıyla işlerini büyütüyorlar. Dünkü toplantıda tanıtılan projeleri kısa kısa göz atalım.

Experenti
Experenti Padua Üniversitesi ve Mentis işbirliği ile kurulmuş bir oluşum. Augmented Reality- Sanal Gerçeklik’i farklı iş alanlarında yol gösterici olarak kullanıyor. Ürünün farklı özellikleri var. Sadece poster’de bir fotoğraf olarak gördüğünüz bir kolaj Tabletiniz ya da mobil telefonunuzla baktığınızda bir videoya dönüşerek size bir fotoğraftan çok fazlasını anlatabiliyor. Bir başka özellikte kroki olarak gördüğünüz ve anlamlandıramadığınız bir alanı sizin için gerçek hale getiriyor. Ürün tamamiyle B2B pazarlama üzerine kurgulanmış. Deneyimsel Pazarlama için iyi tasarlanmış ve sonuçları başarılı olan bir örnek.   Experenti’nin kurucusu Amir Baldissera’nın ürünü geliştirebilmek  ve pazarlamasını yapabilmek için 3 milyon Avro’ya ihtiyacı var. İtalyan hükümeti ile dünya ölçeğinde çıktığı tanıtım turunda bu yatırımı farklı ülkelerdeki yatırımcılarla bir araya getirmeyi amaçlıyor.

marioway22_editedMarioway
Tasarımı icat edildiğinden beri değişmemiş tekerlekli sandalyeye farklı bir bakış açısı getiren Marioway  sosyal ve iş hayatına katılımı kolaylaştıran elektrikli bir hareketlilik aracı. Marioway engellilerin engellerini unutturan bir tasarıma sahip. Bu araçla göz hizasında kalabiliyor, ellerinizi serbestçe kullanıyor, farklı spor aktivitelerinde yer alabiliyorsunuz. Duruşu destekleyen, kas ve iskelet sistemine olumlu gelişimler sağlayan Marioway’in İş Geliştirme Müdürü Flaviano Tarducci ürünü daha ilerilere taşımak, fiyatını erişebilir seviyelere çekmek için çalışmalarının devam ettiğini belirtiyor. Bunun normal bir elektrikli sandalyeden çok farklı olarak kişilerin toplum hayatına eksiklik hissetmeden katılabilmelerini sağlayan bir çözüm olduğunu söylüyor. Marioway’in maliyetini yükselten en büyük faktörlerden biri uzun süre yol katetmesini sağlayan elektrikli aküler. Teknoloji geliştikçe bu maliyetlerin de ucuzlayacağını vurguluyor.

EasyLumen
Akıllı şehir anlayışına şehre yaptırdığı tasarrufla katkı sağlayan Easy Lumen ile gereksiz yanan her türlü ışığı kontrol edebiliyorsunuz. Bunlar sadece km’lerce uzanan sokak lambaları değil, büyük ölçekli işyerlerinde de ve evlerde de tasarrufu ve bakım verimliliğini artırıyor. Mevcut elektrik şebekesi üzerinden şifrelenmiş veri aktarımı yapan sistem internet araçlar arasında iletişim kuruyor.  Gittiği her yere interneti götüren bu sistemin üzerine kameralar, algılayıcı sensörler de kolayca uyarlanabiliyor.

Coelux
coleuxCoelux yapay Pencere sistemleri dışarıdan ışık almayan her ortama gün ışığı girmesini hedefliyor. Bodrum katları, özel stüdyolar, yerin altında çalışan her yere gökyüzünü  taşıyabiliyor. Coelux penceresiz ortamlara gökyüzünü taşıyarak insanların kapalı yerlerde kalma fobileri, ışıksızlıktan kaynaklanan depresyon gibi rahatsızlıklarını da çare olmayı hedefliyor. Sadece gün ışığı değil, farklı ülkelerde yaşayan insanların pencereden baktıklarında ait olduğu çevreyi görmesini sağlayabilen Coelux, sizi arzu ettiğiniz atmosferin içine taşıyor. AB’den 10 Milyon Avro fon aldıklarını söyleyen projenin sahibi Prof. Paolo Di Trapani farklı alanlarda farklı deneyimler yaşatabilmek ve farklı boyutlarda geliştirebilmek için 5 milyon Euro desteği de dünya genelindeki yatırımcılar sayesinde sağlamayı planlıyor.

xspectra-machine-prototypeXnext
Xnext aslında bir nevi tarama cihazı. Fakat uygulamada mevcut tarama cihazlarından farklı. Çünkü önünden geçen banttaki her cismi DNA’larına göre sınıflandırarak, Çıplak gözün veya Işın teknolojisinin yapamadığı çok farklı bir işleve sahip. Kısaca bu cihazı hiç bir şey kandıramıyor. Geniş bir kullanım olanı olan Xnext gıda sektöründeki kirletici molekülleri saptamaktan tutun, yüksek güvenlikli alanlarda güvenlik hattındaki güvenliği sağlamaya kadar çok amaçlı kullanılabiliyor.

Littlesea
Elinizdeki anlamlandıramadığınız veriyi videoya dönüştürebilecek bir aracınız olsa neler yapabileceğiniz hayal edebiliyor musunuz? LittleSea veriyi anlamlı videolarla herkesin anlayabileceği bir dile çeviren editoryal bir ürün. Veriyi veriyorsunuz videoyu alıyorsunuz. Bu ürünle, broşürler, tanıtım videoları, Özgeçmişler, eposta içerikleri hazırlayabiliyorsunuz. Bunun dışında pek çok özel projeye de hizmet veren Littlesea’yi her sektör ve sanayi kolu kullanabiliyor. Littlesea kurucusu Francesco Piccolomini Bandini Garanti Bankası büyük ölçekli bir bankanın Miles and Smiles gibi bir programın müşterisine sağlayacağı yararları anlatabileceği bir e-postanın maliyetinin sadece 10 cent olabileceğini söylüyor.

Else Corp
Özel üretim ve sipariş usulü moda ve ayakkabı sektörleri için yeni bir alışveriş deneyimi sunan bir SaaS bulut platformu aslında müşteri ile üretici arasındaki bir geçiş kapısı. Komisyon modeli ile gelir modelini kurgulamış olan E.L.S.E  “Sanal Konsolu” ile  kendi vücut ölçülerinizi taratarak, ürünün malzemesinin gerçek örneklerini hissederek, istenilen renk, ürün, aksesuar ve malzeme çeşitliliğinde kişiselleştirme yapılabiliyor. Kullanıcı beğendiği ve bu ara yüz ile deneyimlediği ürünü E.L.S.E. platformu üzerinden kredi kartını kullanarak sipariş ediyor. Ön ödemeli olduğu için üreticiye ekstra yük getirmeyen platform özellikle lüks tüketim malzemesi üreten  perakendeci, tasarımcı, moda markaları ve üreticileri hedefleyen yenilikçi  yüksek etkili ve düşük giderli bir çözüm.

İtalya’da her isteyen startup olamıyor
Bu özel etkinlikteki startupların tamamı İtalyan hükümetinin özel politika ve uygulamalarla desteklediği yeni teknoloji üreten yenilikçi startup kategorisindeki şirketler. İtalya’da bu kategoride bir startup olabilmek için şirketlerin giderlerinin en az yüzde 15’ini Ar-Ge’nin oluşturması, kurucularından en az birinin doktora dereli veya iki kurucusunun yüksek lisans dereli olması şartı aranıyor. Buna ek olarak patent veya faydalı model ile tescil edilmiş bir fikrî mülkiyetlerinin de olması bu kategoride aranan şartlar arasında.

Bu yenilikçi girişimler, genellikle üniversitelerin yüksek teknoloji merkezlerinde ve teknoparklarda kuruluyor, kamu ve özel destekli kuluçka merkezlerinde konumlanan bu startuplar kuruluş sermayesi bularak, iyi işleyen kâr modelleri ile üniversite sanayi işbirliğinde önemli rol oynuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.