STK’lar ve halk arasındaki bağış köprüsü: Açık Açık

Yeni kurulan Açık Açık Derneği bağışçılarla, bağışa ihtiyaç duyan STK'ları bir araya hızlı ve kolay şekilde getirmek için bir platform sunuyor

STK'lar ve halk arasındaki bağış köprüsü: Açık Açık
btbilgi

Herkes iyi bir amaç uğruna az veya çok bir şeyler bağışlamayı sever. Maddi bağışlar ise genellikle kurumsal seviyede yapılıyor, bireysel bağış miktarımız ülke olarak az. TÜSEV’in (Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı) yaptığı araştırmalara göre, dünyada sivil toplum kuruluşlarına bağış yapma ortalaması yüzde 30 civarındayken, bu oran Türkiye’de çok sınırlı.

İşte yeni kurulan bir dernek olan Açık Açık Derneği, bu arayı kapatma niyetinde. Bağışçılarla, bağışçı haklarını tanıyan dernek ve vakıfları bir araya getirecek olan derneğin dijital platform desteğini BKM Express veriyor. Derneğin hedefi şu anda yüzde 12 olan yıllık bağış yapma oranını, 2024’e dek yüzde 30’a çıkarmak. Bunu başarabilmek için en önemli şeyin, halka STK’ların (Sivil Toplum Kuruluşu) güvenilirliğini ve şeffaflığını anlatmak olduğuna inanıyorlar.

Renay Onur ve Doç. Dr. Itır Erhart
Renay Onur ve Doç. Dr. Itır Erhart

12 Ekim Salı günü bir basın toplantısı ile duyurulan Açık Açık Derneği, çalışmalarına aslında Şubat ayında başlamış. Derneğin kurulma sebebi ile ilgili konuşan dernek kurucularından Renay Onur “ABD’de kişi başı ortalama bağış miktarı 1,150 Dolar civarındayken, Türkiye’de bu rakam 17 TL ile sınırlı kalıyor. Oysa Türkiye’de dilencilere yaptığımız ortalama yardım miktarı 53 TL civarında. Bu da aslında ulaşılabilir olduğu takdirde insanların bağış yapma eğilimini ortaya koyuyor.” diyor. Yine dernek kurucularından Doç. Dr. Itır Erhart ise, “Daha güçlü bir demokrasi için güçlü sivil toplumun şart olduğuna inanıyoruz. Sivil toplumun güçlenmesi için gereken ise şeffaf ve hesap verebilir STK’ların sayısının artmasından geçiyor” diye ekliyor.

İbrahim Betil
İbrahim Betil, “Sivil toplumların gelişmesinde şeffaflık ve hesap verebilirlik en önemli kriterlerdir” dedi.

Dernek destekçi kurumlarından Ashoka Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Betil de aynı görüşte. “Türkiye’de sivil toplumun gelişememesinin nedenlerinden biri güvensizlik. Bu güvensizliğin üstesinden gelebilmek için şeffaflığı ve hesap verilebilirliği gündeme getirmek gerekiyor.” diyor Betil.

Açık Açık platformu, bireysel bağış yapmak isteyen kişilere çeşitli STK seçenekleri sunuyor. Şu anda sisteme üye olan 30 STK’nın arasında AKUT, ALİKEV, AÇEV, Darüşşafaka Cemiyeti, KAÇUV, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Alzheimer Derneği, TEMA ve UNICEF de bulunuyor.

www.acikacik.org adresli web sitesinde yer alan platform, bireysel bağışı neredeyse online alışveriş kadar kolay hale getiriyor. Bağışçılar web sitesi sayesinde desteklemek istedikleri hizmet alanındaki dernek ve vakıfları aratabiliyorlar, özelliklerini karşılaştırabiliyorlar. Platformda yer alan tüm STK’lar, bağışçı hakları beyannamesini kabul etmiş olmalı; ayrıca şeffaflıklarını da finans raporları ile kanıtlamalılar. Bağışçılar seçtikleri kuruma, kredi kartı ve BKM Express üzerinden istedikleri rakamda anında bağış yapabiliyor.

Dr. Soner Canko
Dr. Soner Canko, STK’ların toplum yararına projelerinde özel sektör desteğinin önemli olduğunu söyledi.

Projenin en büyük destekçilerinden BKM’nin (Bankalararası Kart Merkezi) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, derneğin tanıtımı sırasında bir konuşma yaptı. “Ülkemizdeki sivil toplum kuruluşlarının birbirinden ulvi amaçları, birbirinden değerli gönüllüleri var. Ellerindeki kısıtlı kaynaklarla farklı amaçlara yönelik projeler gerçekleştiriyorlar ve bu projelerin gerçekleşmesi için özel sektörün desteği çok önemli.” diyor Canko.

BKM Express bağışçılara sadece web sitesinde değil, Facebook Messenger üzerindeki hesabında, sohbet ekranında da bağış imkanı sunuyor. Chatbot sistemi ile 2-3 adımda hızla istediğiniz kuruma bağış yapabiliyorsunuz. Açık Açık derneğinin duyurulması amacıyla, BKM Express bir de kampanya düzenlemiş. BKM Express üzerinden Açık Açık platformu bünyesindeki sivil toplum kuruluşlarına yapılacak ilk bin bağışa karşılık, söz konusu STK’lara yapılan bağış tutarı kadar belirlenen bir üst sınır dâhilinde ek bağış yapacak.

Açık Açık derneği, bağış platformu ve sisteme üye STK’larla ilgili tüm bilgilere www.acikacik.org web adresinden erişebilirsiniz. Hazır gezinirken, belki de aklınıza yatan bir sivil toplum kuruluşuna küçük de olsa bir bağış yapmak isteyebilirsiniz. Toplum hayatını iyileştirmek için uğraşan onlarca kurum, tüm şeffaflıkları ile halkımızın desteğini bekliyor.

Yorumlar
btbilgi
[fbcomments]
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...