btbilgi

Türkiye’de staj programlarının ne kadar verimli olduğu konusunda bazı ortak düşünceler vardır. Stajyerler, kısa dönemli katıldıkları iş ortamında kendilerini genellikle fotokopi çekerken bulurlar. Birçoğu da yeteneklerini tam anlamıyla gösteremeden staj dönemi biter. Halbuki stajdan beklenen gencin, bu dönem içinde işletme kültürünü edinmesi ve iş yaşamına bir tür başlangıç yapmasıdır. Son zamanlarda çokuluslu şirketlerin İK politikalarındaki değişimler, staja yaklaşımı da bir hayli değiştirmiş durumda. Y ve Z kuşağını gerçek anlamda tanımak ve insan kaynakları politikası çerçevesinde bu gençleri geleceğe kurumun yaptığı bir yatırım olarak görmek, giderek yaygınlaşıyor.

Geleneksel yapılardaki stajın yerini daha etkin kısa dönemli ve yarı zamanlı çalışma düzenleri almaya başlıyor. Staj kavramındaki içerik değişimi, iki gencin, konuyu bir iş fırsatı olarak görmesini sağlamış. Elis Yılmaz ve Emre Aykan, kendi öğrenciliklerinde yaşadıkları staj sorununu ilginç ve büyüyen bir işe dönüştürmeyi başarmışlar.

Türkiye’de öğrenci ve şirketlere hizmet veren bir portalın eksikliğini farkeden iki arkadaş, Stajım.net’i Aralık 2014’te kurmuşlar. Kurucu Emre Aykan, “Büyük insan kaynakları firmaları var ancak ana dikeyleri iş bulmak. Bu nedenle stajla pek ilgilenmiyorlardı. Biz de stajım.net’i bu nedenle kurduk ve iki sene içinde hızlı bir gelişim gösterdik” diyor.

Stajım.net, iki yıl gibi kısa bir sürede 300 binin üzerinde kayıtlı kullanıcıya erişmiş. Aykan, 150’den fazla şirketle çalıştıklarını ve 1.500’e yakın kişiyi staj için belli başlı şirketlere yerleştirdiklerini söylüyor. Girişimciler, Stajım.net’in sağladığı bu güçlü enerjiyi, tamamen stajyerlerle kurumlar arasında iletişimi sağlayacak bir sosyal ağa dönüştürmek istiyorlar.

Stajın
Emre Aykan, küresel şirketler başta olmak üzere artık birçok kurumun staja değer verdiğini söylüyor.

Staja bakış değişiyor
Bir melek yatırım ağından destek alan stajım.net, önümüzdeki günlerde yeni sitesiyle sosyal ağ görünümüyle farklılaşacak. Emre Aykan, küresel şirketlerde bağlamında, staja bakışın çok farklı olduğunu, dünya ölçeğinde 5-6 bin dolarlara varan staj ücretlerinin konuşulduğunu söylüyor. Bunun nedenlerini şöyle açıklıyor: “Çünkü stajyerleri fotokopi çeken birisi olarak değil sorumluluk sahibi, işe katkısı olan bir birey olarak değerlendiriyorlar. Mezun olduğu zaman ilk alınabilecek aday olarak görüyorlar. Çoğu büyük şirket de artık Türkiye’de bu noktaya geldi. O eski anlayış kayboluyor”.

Staj sürelerinde de bir değişim yaşandığını söyleyen Aykan, “Öğrenciler artık part-time staj yapabiliyorlar. Ders programlarını ona göre ayarlayarak stajlarını uzatabiliyorlar. Stajda okul ve işyerinin ödediği bir miktar oluyor. Okul ödemiyorsa öğrenci bunu karşılayıp stajını istediği gibi yapabiliyor”diyor.

Türkiye’de küresel şirketlerin temsilcisi olan kurumların genç yeteneklere büyük yatırımlar yaptığını ifade eden Aykan, yeni startup’ların da stajyerlere ihtiyaç duyduğuna dikkat çekiyor.

stajimnet

Stajım.net’teki yenilikler
Stajım.net portalında ay sonunda gerçekleşecek değişikliklerle birlikte CV kavramını tamamen kaldırdıkların söyleyen Aykan, öğrenci profillerinin bu işlevi üstleneceğini sözlerine ekliyor. Aykan, sitenin yeni işlevleri hakkında şöyle konuşuyor:

“Şirketlerin artık sitede bir kurumsal sayfası olacak. Öğrenciler böylece şirketleri yakından izleyebilecek. Beğendikleri şirketlerin ilan ve gönderi gibi paylaşımlarını kendi sayfalarında görebilecekler. Bu durumun şirketler ve öğrencilerin birbirlerine daha hızlı erişmesini sağlayacaktır. Eğer sisteme kayıtlı öğrenci kendi profilini eksiksiz doldurduysa ve bir staj olanağı arıyorsa, sistem otomatik olarak onu uygun staj yerleriyle eşleştirip yönlendirecek”.

Günümüzde şirketlerin her yıl yaklaşık iki üç bin başvuru aldığını belirten Emre Aykan, bu başvuru sayısının İnsan Kaynakları açısından kolay yönetilebilir bir durum olmadığını vurguluyor. Stajım.net mevcut stajyerler arasında kurumun ihtiyacına uygun 100-200 seçilmiş adayı ilgili şirkete sunarak bu süreci kurum açısından kısaltmayı hedefliyor. Aykan, “Bize sadece kriterlerini bildirmeleri yeterli. Öğrencinin nerede okuduğu, hangi şehirde olduğu, not ortalaması ve diğer seçeneklere göre biz en uygun stajyer kümesini kurum için belirleyebiliriz”.

Staj adayına not verecekler
Portalın kurucularından Emre Aykan, Stajım.net olarak şirketlere şöyle bir öneride bulunuyor. Staj başvurusu yapanlar ile yüz yüze görüşmek (mülakat) yerine bir video görüşme süreci gerçekleştirebileceklerini söylüyor. “Şirketler adaylar için ilan yayınlarken bir yandan da sorularını hazırlayabilir. Öğrenci de bu soruları kendilerinin kısa süreli videolarını çekerek cevaplayabilirler”.

Staj konusu biraz öğrenci inisiyatifiyle de şekilleniyor. Örneğin, öğrenci bazen görüşmeye gitmiyor ya da gidemiyor. Kendisine yöneltilen bazı sorulara tatmin edici yanıtlar veremiyor. Böyle durumlarda kurumların stajyerlere bu açıdan da puan verebileceğini veya başkalarının verdikleri puanları görebileceklerini söylüyor Emre Aykan ve ekliyor: “Hem kurumları, hem de öğrenciyi koruyan bir sistem oluşturmak istiyoruz”.

Gelir modeli
Stajım.net üye sayısı itibarıyla büyürken kurucusu Emre Aykan’a göre 100’e yakın üniversitede 150’den fazla öğrenci kulübüyle de iletişimini sürdürüyor. Bir melek yatırımcı ağı tarafından desteklenen Stajım.net girişiminin gelir modeli kurumlar üzerinden gerçekleşiyor.

Kurumlara paket halinde sunulan bazı seçenekler var. Çeşitli sayıda ilan üzerinden şekillenen ilan paketlerinden yapılan tercihe göre sisteme üye olunabiliyor. Ayrıca kuruma özel kampanya düzenleme olanağı da var. “Bir şirket Stajım.net’te niçin yer almalı?” sorumuzu da şöyle yanıtlıyor:

“Günümüzde markaların itibarını destekleyen En Çok Beğenilen İşyeri olmak gibi hedefler nedeniyle şirketler, öğrenci ve genç kitlesi üzerinde hassasiyetle duruyor. Bir şirket açısından Stajım.net’te yer almak, öğrenciler arasında o markanın viral olarak yayılmasını da sağlıyor”.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.