btbilgi

Türkiye, çok farklı lezzetlere sahip, her bölgesi ayrı birer kültür mirası olacak kadar zengin tadları olan bir ülke. Ne yazık ki damak paletimiz daraldıkça ve hayvan, meyve, sebze türlerimiz azaldıkça, yerel lezzetlerimizi kaybetme tehlikesi yaşıyoruz. İşte Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan bu tehlikeyi ifade etmeye çalışıyor. Gıda Perakendecileri Derneği’nin “Ortak Gelişim – Tüketici Odaklı Tedarikçi ve Perakendeci Verimliliği” isimli konferansında konuşan Özerkan bu konuya değindi.

Özerkan, coğrafi işaretli ürünlerin yokolmasının, Türk gastronomi kültürü açısından büyük bir kayıp olacağını ifade etti.

Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan

Özerkan bu yönde çalışmalar yaptıklarını ve özellikle de Coğrafi İşaretli Ürünler Projesi‘nin üçüncü yılını doldurduğunu söyledi. Özerkan bu projenin içeriğini şöyle ifade etti: “Yerli üreticiler için eğitimden danışmanlığa uzanan bir perspektifte destek sağlıyor, ürünü satın almaktan ihracatına kadar bütün süreçleri takip ediyoruz. Yerel üreticinin rekabet gücünü artırarak, sürdürülebilir kırsal kalkınmaya da destek veriyoruz. Türkiye’nin farklı yörelerinde yerel üreticilerle çalışıyor, onları ve ailelerini sürdürülebilir tarım yöntemleri hakkında bilinçlendiriyoruz.”

Metro Türkiye, Coğrafi İşaretli Ürünler Projesi’ni sadece bir proje olarak değil, sürdürülebilir bir iş yapış biçimi olarak görüyor. Bu proje sayesinde hem yerel ürünler için yeni pazar yaratıyor, hem katma değer kazanan ürünler oluşturup üreticiyi, hem de orijinal, garantili ve sağlıklı ürünler sunaratak tüketiciyi koruduklarını söylüyorlar.

Projenin kapsamı sokaktaki tüketici veya hatta Türkiye ile bile sınırlı değil. Bu projenin sonuçları profesyonel müşterilere, restoranlara, otel mutfaklarına, toptan alım yapan tüm orta ve büyük catering firmalarına da yansıyor. Bu proje aynı zamanda dünyanın bir çok ülkesindeki Metro mağazalarına dağıtım yolu ile, özelleştirilmiş yerel lezzetlerimizi yabancı gıda pazarlarına sunmaya da yarıyor.

metro-toptanci-market

Gıda üretimindeki sorunlara ve yerel ürünlerin yokolmasının önemini vurgulayan Özerkan, “Bugün 32 çeşit koyun çeşidimiz varken, yakın bir gelecekte Adana kebap ve hamburgerde kullanılan et aynı olacak. Çünkü bölgelere göre evrimleşerek adapte olmuş hayvan ırklarımız yavaş yavaş yok oluyor.” diyor. Böyle giderse bir gün bütün peynirlerin Ezine olacağını ama ortaya çıkan peynirin Ezine peyniri olmayacağını anlatarak endişesini belirtiyor. Talebe ve yokolan damak paletine bağlı olarak, ürünlerdeki farklılıkların da ortadan kalkacağına, az çeşitle yetinmek zorunda olacağımızı söylüyor Özerkan.

Özerkan konuşmasında sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın ciddi bir sorunu olan gıda atığına da değindi. Özerkan “Bugüne baktığımızda gelişmekte olan ülkelerdeki meyve sebze kayıpları yüzde 50’lerde. Biz Metro olarak sadece gıda atığı konusunda değil, harcadığımız su, enerji ve işgücü konusunda da sürdürülebilir ve verimli bir yol izlememiz gerektiğine inanıyoruz.” diyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.