btbilgi

Uzman ve bilimadamlarından oluşan bir ekip, Asgardia projesini gözler önüne serdi. Projenin amacı uzay teknolojisine ulaşımı açmak, dünyayı kozmik tehditlerden korumak ve barışı desteklemek olarak belirtildi.

Asgardia projesinin isim kaynağı olan “Asgard”, İskandinav mitolojisinde tanrıların yaşadığı dünyaya verilen isim. Proje ekibi uzayda kurulacak yeni ulusun kendi bayrağı, halkın üyelerinin seçimiyle belirleyeceği kendi marşı olacağını ve gelecekte Birleşmiş Milletler üyesi olacağını söylüyor.

asgardia-projesi

Projenin ileriye dönük hedeflerinden biri de en üst teknolojik kaynaklarla inşa edilecek bir uzay kalkanı kurmak. Proje ekibi bu kalkanı, Dünya’yı kozmik, doğal veya insan yapımı her türlü tehlikeden koruma amaçlı inşa edeceklerini anlatıyor. Bu kalkanın neye benzeyeceği konusunda açıklama yapılmamış durumda, fakat bazı yaratıcı sanatçılar bu kalkanın dev bir uzay istasyonuna benzeyeceğini düşünüyorlar (yukarıda örnek bir resim görebilirsiniz).

Resmi web sitesine bakılırsa, Asgardia küresel hiç bir yasaya bağlı olmayacak ve bağımsız bir yapıda olacak. Bu yeni ulus önce tek bir uydudan oluşacak, bu uydunun çalışmaları gelecek yıl başlatılacak. Asgardia vatandaşları aynı anda hem kendi ülkelerinin, hem de Asgardia’nın vatandaşı olabilecekler. Vatandaşlık isteyenler resmi web sitesine başvurmaya başlamış, 62.000’in üzerinde kişi bu yeni oluşuma imza atmış bile.

Proje lideri Igor Ashurbeyli “Fiziksel olarak bu ulus devletin yerlileri şimdilik Dünya’da, kendi ülkelerinde yaşayacaklar. Başvurular 100 bin kişinin üstüne çıktığında Birleşmiş Milletler’e devlet olarak başvuruda bulunacağız” diyor. İnsanların neden Asgardia vatandaşı olmak isteyeceği sorusuna Ashurbeyli şu şekilde yanıt veriyor: “Benim inancım o ki Asgardia BM üyesi olur olmaz, bu ülkenin yerlisi olmak çok prestijli hale gelecek”.

asgardia

Ashurbeyli bir Rus iş adamı, aynı zamanda  Viyana Uluslararası Uzay Araştıma Merkezi’nin kurucusu ve Unesco Uzay Bilimleri Komitesi’nin başkanı. Asgardia projesinin, uzay aktivitelerini kapsayan düzenlemeler hakkında bir dizi çalışmaya yol açmasını umuyor. Uluslararası uzay kanunları Dış Uzay Anlaşması ile belirlenmiş durumda, ancak ekibi takımı Asgardia‘nın benzersiz bir örnek olduğunu ve sorumluluğu bir “uzay ulusu”na aktaracağını öngörüyor.

İngiltere’nin Sunderland Üniversitesi’nde uzay hukuku uzmanı olan Christopher Newman, 1960’larda imzalanan Dış Uzay Anlaşması zamanından beri uzay aktivitelerinin boyutunun değiştini belirtiyor. Bunun yanında “Bu yöndeki gelişmeler çok heyecan verici ama uluslararası uzay yasalarında çok büyük zorluklar var. Aslında bu ekibin yapmaya çalıştığı, bu tür kısıtlayıcı bir uzay hukukunun tekrar gözden geçirilmesini ön plana çıkartmak olabilir.” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.