Çipli kimlik kartları dönemi başlıyor

Türkiye’de üç yıl içerisinde çipli kimlik kartlarına geçilmiş olunacak. Tüm kolaylıklarının yanı sıra, bireysel e-İmza uygulaması da devreye girecek

btbilgi

Nüfus cüzdanı ve kimliklerin yerine geçecek çipli kimlik kartları geliyor. Yeni kimlik kartlarına dönüşümün, önümüzdeki üç yıl içinde tüm Türkiye çapında tamamlanması hedeflenmekte. Böylece şu anda kullanıma girmiş olan e-İmza uygulamaları da herkes için zorunlu kılınmış hale gelecek.

Çipli kimlik kartları vatandaşlar için güvenlik getirecek, ayrıca e-Devlet hizmetlerine giriş de kolaylaşacak ve hızlanacak. Yeni kartlar, kimlik beyanı gerektiren yerlerde, otel, banka ve okul gibi kurumlarda geçerli olacak. Çipli kartların kullanımı için pilot il Kırıkkale ve denemeler başlamış durumda.

e-imza-cipli-kimlik-donemi

Çipli kimlik kartları geleneksel nüfus cüzdanlarından farklı olarak, standart akıllı kart boyutlarında. Cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tasarlanmış ve tek tip olarak çıkartılacak. Kişisel verileri içeren bu kart, yüksek güvenlik özellikleriyle donatılmış durumda.

Çipli kimliklerin getirdiği yenilikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kimlik gerektiren her yerde geçerli olacak.
  • Emniyet, noter gibi kamu işlemlerinde bürokrasi azalacak.
  • Sahte kimlikle dolandırıcılık azalacak, çalıntı kimlikle GSM hattı alma gibi kanundışı uygulamalar bitecek.
  • Pasaport ve seyahat belgesi olarak kullanılabilecek.
  • Biyometrik veri kaydı bulunduracak.
  • Elektronik imza kullanımı bireylere açılacak.

turkiye-cipli-kimlik-karti

Şu anda sadece kurumların kullanabildiği e-İmza da, bu kartlar sayesinde bireylere açılmış olacak. Vatandaşlar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş firmalar aracılığıyla e-İmza özelliğini aktive edebilecek. Aynı anda onlarca farklı belgeye imza atılması gereken durumlarda, elektronik ortamda tek seferde imza atmak mümkün olacak. Uzmanların tahmini, yaklaşık 50 milyon vatandaşın e-İmza kullanacağı yönünde.

Çipli kimlik kartlarının faydası bunlarla da sınırlı kalmıyor. Hem kamuda, hem de çeşitli kurumlarda kağıt tükeminin azalması ve birden fazla belgenin oluşturulmasının durdurulması sayesinde yılda 6 bin ağacın kesilmesi de engellenmiş olunacak. Vatandaşlar şimdiden başvurularını bir e-Devlet web sitesi olan Kimlik Kartı Randevu Sistemi üzerinden yapabiliyorlar.

Yorumlar
btbilgi
[fbcomments]
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.