btbilgi

Yoğun kullanılan, yüksek trafikli web siteleri için hız çok önemli. İçerik Dağıtım Ağı (Content Delivery Network – CDN) sistemleri bu türden web sitelerinin performansını destekleyen çözümler sunuyorlar.

CDN hizmetleri veren firmalardan biri olan Medianova, yeni HTTP/2 teknolojisi ile müşterilerine yüzde 50’den fazla hız artışı vaat ediyor. HTTP/2, World Wide Web birliği tarafından dünya çapında kullanılan ağ protokolü HTTP’nin ikinci ana sürümüdür. HTTP/2’nin önceki süründen ayrılan özellikleri arasında yüksek veri sıkıştırma oranları, öncelik belirleme becerisi ve işlem miktarını yarı yarıya düşürme bulunuyor.

HTTP/2’nin sağladığı faydalardan biri de web sitelerinin daha hızlı açılmasını sağlayarak özellikle mobil kullanıcılara avantaj kazandırması. Mobil cihazlarda pil kapasitesi çok önemli; sitelerin hızlı açılması ve az veri harcaması tüm enerji ihtiyaçlarını gözle görülür şekilde azaltmaktadır. Ayrıca yüksek sıkıştırma oranları, web sitelerindeki imajların daha az yer kaplamasını sağlıyor, bu da mobil internet kullanım kotalarının daha verimli harcanmasını sağlıyor.

medianova-avantajlari

CDN üzerinde verilen hizmetlerin hepsi, web sitelerini hızlandırmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilir. Bu konuda Medianova sisteminin sunduğu hizmetlerden bazıları:

  • Statik İçerik Hızlandırma (MNCDN): Resim ve video gibi dijital içeriklerin sıkıştırılarak hızlı yüklenmesini sağlar. Büyük bant genişliği havuzu sayesinde, anlık maliyetleri azaltır. Token, domain kontrol ve DRM servisleri ile güvenli streaming sağlar.
  • Dinamik İçerik Hızlandırma (Aksela): Web sitelerinin ve web uygulamalarının yüklenme hızını çeşitli tarayıcı ve cihazlara göre optimize ederek arttıran site hızlandırma platformu. yüzde 43’e varan oranda daha hızlı yüklenir ve “bounce rate” oranlarını düşürür. Web sitesi arama sonuçlarında daha yüksek bir sırada listelenir. DDOS ataklarına karşı trafiği dağıtarak ekstra koruma sağlar.
  • Encoding / Transcoding Platformu (Encodio): Video, müzik yayını gibi dosyaların ve canlı yayınların tüm cihazlara, formatlara ve boyutlara göre optimum şekilde sıkıştırılmasını sağlayan bir platform. İçerik süresine göre 10 kata kadar daha hızlı kodlama sunmakta. Günlük 600 bin dosya kodlama kapasitesi ile çalışyor ve CDN maliyetlerini düşüyor.
  • Enterprise Video: Kurumların tüm iç iletişim, oryantasyon ve eğitim süreçlerini tek noktadan yönetebilmelerini sağlayan video yönetim platformu. Çalışanlar video içeriklerine web’den, mobilden ve tabletten kesintisiz ulaşır. Videolar HD kalitede ve kesintisiz olarak tüm çalışanlara ulaştırılır.
  • İnternet Canlı Yayın Platformu: Hedef kitleye dijital canlı yayın yaparak doğrudan ulaşmayı sağlar. Yayınlara geri dönüşler anında gözlemlenir ve izleyiciler ile olan etkileşim artırılır.
  • Cloud Storage: Bulut depolama her bilişim sektöründe olduğu gibi, burada da faydasını sunuyor. CDN sistemi üzerinde tutulan her objeden 3’e varan yedekler alınarak, veri kaybını engelliyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.