Türkiye’nin en büyük siber güvenlik yarışması başlıyor

Siber güvenlik firması STM'nin ikincisini düzenleyeceği "Bayrağı Yakala" (Capture The Flag), Türkiye'nin en büyük dijital güvenlik etkinliği olmaya aday

btbilgi

Siber güvenlik sektörü firması Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş. (STM), Türkiye’nin en kapsamlı siber güvenlik etkinliklerinden birine imza atıyor. 20 Ekim tarihinde yapılacak olan “Bayrağı Yakala” (Capture The Flag – CTF) isimli etkinlik, kamu, üniversiteler ve özel sektörün siber güvenlik uzmanlarını bir araya getirecek. Etkinlik Ankara’da, Wyndham Ankara otelinde düzenlenecek.

STM firması bu yıl ikincisi düzenlenen Bayrağı Yakala yarışmasının, Türkiye’de siber güvenlik alanındaki en kapsamlı yarışmalarından biri olmasını hedefliyor. Firmanın amacı, bu etkinliği her sene düzenleyerek, geleneksel bir dijital güvenlik bilinci yaratmak.

Sektör profesyonellerini biraraya getirecek olan etkinlikte yarışmacılar, etkinlik için oluşturulacak siber ortamda kriptoloji, tersine mühendislik, Wi-Fi gibi konulardaki sistem açıklarını bulmaya uğraşacaklar. Kasıtlı olarak yaratılan bu güvenlik açıkları sadece yarışma amaçlı değil, aynı zamanda katılımcıların  kendilerini bu alanda geliştirmesini de sağlayacak.

Türkiye’nin en büyük siber güvenlik yarışması başlıyor

Bayrağı Yakala etkinliğine katılım ücretsiz olacak ve sadece kurumların güvenlik ekipleri değil, bağımsız oluşturulmuş ekipler de yarışabilecek. Yarışma, üniversite öğrencilerinin kuracağı ekiplere de açık. Etkinlik sayesinde siber güvenlik konusunda geniş bir yetenek grubunun ortak çatı altında bir araya gelmesi ve bu alandaki bilgi paylaşım ağının gelişmesi amaçlanıyor. Ayrıca katılımcılar kurumsal veya bireysel olarak kendi becerilerini test ederek, eksiklerini detaylı bir şekilde görme imkânına sahip olacak.

Yarışma bölümünde dereceye girenler başarıları ile ödüllendiriliecekler. Özellikle birinci olacak ekibe verilecek olan 10 bin TL’lik para ödülü dikkat çekiyor. Ayrıca ikinci ekibe 7 bin TL ve üçüncü olacak ekibe de 5 bin TL para ödülü verilecek. Tüm başvurular STM’nin etkinlik için hazırladığı web sayfası üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca web sitesinde etkinlik programı ve yarışmacıların uyması gereken kurallar listesi de görülebiliyor.

Aşağıda geçen seneki etkinliğin tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
[fbcomments]
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.