btbilgi

İTÜ Çekirdek bünyesindeki startup’lardan biri olan Smart Mimic çeyrek finali geçip yarı finale kana şanslı 71 projeden biri. Minicik bir güvenlik aracı olarak görünen Smart Mimic aslında bunun çok ötesinde. Peki ne işe yarıyor?

Öyle bir güvenlik sistemi düşünün ki, her yere gömleğinizin üst cebinde ya da el çantanızda taşınabiliyor. Bir otel odasına konulabileceği gibi, bavulunuzun uçağa yüklenip yüklenmediğini size haber verebiliyor. Bisiklete bindiğiniz sürece sizin güvenliğinizi sağlarken yanından ayrıldığınızda sizi uyararak alarm sistemini çalıştırabiliyor. Smart Mimic’in yetenekleri bunlarla sınırlı kalmıyor.

Farklı görevleri üstlenebilen platform
Bir güvenlik sistemi olarak betimlediğimiz Smart Mimic aslında bir platform. Öyle ki, Smart Mimic’i farklı konularda görevlendirebiliyorsunuz. Buzdolabı notluğu olarak kullanabiliyor, kapısı açıldığı an istediğiniz kişinin telefonuna bir uyarı notu iletebiliyorsunuz. Ya da evden çıkarken son anda unuttuğunuz bir notu sevdiklerinize ulaştırabiliyorsunuz. Çocuğunuz eve geldiğinde evin içindeki hareketi algılayan Smart Mimic çocuğunuza istediğiniz notu iletebiliyor.

Yemek pişiriyorsunuz ve o alana girilmesini istemiyorsunuz. O alandaki hareketi gören Smart Mimic sizi bu konuda uyarıyor. Kedinizin yatağınıza çıkmamasını mı istiyorsunuz bunların hepsinin çözümü Smart Mimic’de var.

Platform bağımsız çalışan Smart Mimic üzerinde bluetooth olan her türlü cihaza da bağlanabiliyor.

Küçük boyutu, kendine özgü ışığı ile gece lambası olarak kullanabilen, elektrikler kesildiğinde mum alevi kadar aydınlık sağlayabilen Smart Mimic evinizdeki diğer  Smart Mimiclerle aynı anda çalıştırıldığında kendi ağını kurarak evinizi koruma altına alabiliyor,  telefonunuza bağlayıp güvenlik birimlerine haber verebilecek bir güvenlik ağına dönüşebiliyor. Smart Mimic’in kendine özgü uygulaması üzerinden istediğiniz profili seçerek, istediğiniz profili kolayca organize edebiliyorsunuz.

Smart Mimic’in sizi görebileceği alan 40 m. 40 m’nin dışına çıktığınızda cep telefonunuza gelen bir mesajla ‘40 m’nin dışına çıktığınızı alarm moduna geçirip geçirmek istemediğinizi’ soruyor. Cevabınız evet olursa alarm modunda takılı olduğu nesneyi ya da alanı koruyor.

İTÜ Çekirdek’te Serdar Serttop ve Noyan Berker tarafından geliştirilen ürünün en can alıcı yönü inanılmaz bir sesin avuç içine sığacak bir kutudan çıkması.  Alarm çok güçlü olduğu için güvenlik birimine ulaşmaktan çok daha daha iyi sonuçlar getirdiğini söyleyen Serdar Serttop, korumak istediğiniz eşya hareket ettirildiğinde, biri odanıza girdiğinde, bahçe kapınız açıldığında acı eşiğini zorlayan 130 db alarm ile inanılmaz bir ses çıkardığını, ses çıksın istemiyorsanız sadece ışığı ile sizi uyarabildiğini vurguluyor.

Ürünün çabucak bir güvenlik ürününe ulaşmak isteyenler için geliştirildiğini belirten Noyan Berker bu yüzden dağıtım kanalını da Apple Store, Turkcell Shop, Teknosa teknoloji marketleri gibi kısa zamanda ulaşılabilecek satış noktaları olarak planladıklarını söylüyor. Berker bir sonraki adımın da Amazon gibi uluslararası marketlerde satışa sunulması olduğunun sinyallerini veriyor.

Daha önce farklı şirketlere özel projeler yapan Serdar Serttop ve Noyan Berker belli bir ürün üzerinden ilerlemeye karar vererek yola çıkmış.

Smart Mimic’in geliştiricilerinin hedefi büyük. Bunun bir platform olmasını isteyen Serdar ve Noyan isteyenlerin bunu hayalleri ile geliştirip farklı alanlarda kullanabilecekleri bir ortam yaratacaklarının da müjdesini veriyorlar. Yeni uygulamalarla Smart Mimic kullanım alanını genişletenler, geliştirdikleri uygulamaları yine Smart Mimic platformu üzerinden satabilecekler.

O kadar hızlılar ki, siz bunları okurken Smart Mimic şirket işlemlerini tamamlanmış, Teknoloji marketleri ile anlaşmalarını imzalanmış, Arı kovanı üzerinden satışa başlamış olabilir.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.