btbilgi

ABD Başkanı Barack Obama, dünyanın en iyi mucitlerini, bilim insanlarını, mühendisleri ve çocukları Beyaz Saray’da ağırlayacağı 13 Ekim öncesi CNN’de yayımlanmak üzere bir makale kaleme aldı.  Yazmış olduğu makalede 2030’lu yıllarda ABD’nin Amerikalıları Mars’a gönderip güvenli bir şekilde Dünya’ya geri döndürme hedefinden bahseden Obama, amaçlarının Mars’ta bir günden daha fazla süre kalabilmek olduğunu ifade etti.

amerika-mars-projesi

Obama’nın belirtmiş olduğu hedefe ulaşabilmek için kamu ve özel şirketlerin işbirliğine gitmesinin öngörüldüğü programa göre Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) iki yıl içerisinde özel şirketlerin girişine izin verilmesi ve astronot gönderilmesi planlanıyor. Özel şirketlerin bu yolla kendi modüllerini de uzay araçlarına entegre edebilmesinin önü açılıyor.

Yarım milyon doların varsa
Ayrıca Obama adını vermese de dünyadan Mars’a insan taşıma hizmetini sağlayacak özel şirketler büyük oranda belli oldu bile. SpaceX ve Boeing şirketleri gelecekte bu taşıma planının kilit noktasında olacaklar.

Dünyadan Mars’a düzenlenmesi planlanan yolculuklar için oldukça büyük maliyetler öngörülmüş durumda. Öyle ki SpaceX şirketi yetkilileri yakın zamanda bu gezilerin kişi başına en az 500 bin Amerikan Doları düzeyinde olacağını açıkladılar. Şimdilik söz konusu maliyetleri daha aşağı düzeylere çekebilmek için ABD’nin uzay ve havacılık konularında yetkili kamu kurumlarıyla bu alanlarda faaliyet gösteren özel sektör firmalarının işbirliği yapması şart gibi görünüyor.

Radyasyon riski düşük!
Mars’ta oluşturulacak habitat ile ilgili sunum yapan SpaceX şirketi, Dünya’dan Mars’a düzenlenecek olan gezilerin ve kısa süreli yaşanacak ortamın radyasyonu da içerecek risklere karşı hazırlıklı olacağını açıkladı. Mars’ta karşılaşılacak olan radyasyonun minimum düzeyde olacağı ve uzun süre maruz kalınsa bile ölümcül etkilerinin olmayacağını belirten şirket yetkilileri Mars gezisi ile ilgili oldukça geniş kapsamlı çalışma yapmaya devam ediyor.

amerikalilar-marsa-gidecek

CNN’e yazdığı makalede son olarak dedesi ile yaşadığı anıdan bahseden Obama, Ay’a ilk gidip geri dönen ABD’li astronotların Hawaii’ye dönüşünü dedesinin omuzunda bayrak sallayarak izlediğini aktarıp gelecekte kendi torununun omuzlarında Mars’tan dönen Amerikalıları izleyeceği öngörüsünü belirtti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.