btbilgi

İngiltere’de Milton Keynes bölgesinde ilk kez halka açık alanda sürücüsüz araba test edildi. İki kişilik elektrikli araç, vatandaşların meraklı bakışları altında kasabanın tren istasyonu çevresinde kaldırımlar üzerinde yaklaşık 1 kilometre kadar yol aldı.

surucusuz-arac-projesi

Gelecek yıl 40 araçlık filo üretilecek
Projenin arkasındaki ekibe göre gelecek yıl 40 araçlık bir sürücüsüz araç filosunun halkın hizmetine sunulacak. Bu test İngiltere yollarına sürücüsüz araçların gelmesi aşamasının ‘dönüm noktası’ olarak kabul ediliyor.

Yerel vatandaşların ve basın mensuplarının ilgi gösterdiği sürücüsüz araç testinde acil durumda aracı otomatik şoför modundan almak için güvenlik şoförü de araç içerisinde bulundu.

Sürücüsüz araç projesi yöneticisi Neil Fulton Milton Keynes’teki testi “Bu halk gösterisi İngiltere’de otonom araçlar için önemli bir kilometre taşı olmakla birlikte İngiliz şirketleri ve uzmanları kapsayan geniş bir projenin doruk noktasını da temsil ediyor” şeklinde ifade etti.

Testler bir buçuk yıl sürecek
Proje şu anda İngiltere genelinde yapılan bağımsız çalışmaları daha geniş bir şekilde alana yayabilir. Projelere kamu yönetiminden de destek var. İngiltere İş ve Enerji Bakanı Greg Clark sürücüsüz araçların ilk denemelerinin İngiliz kasabalarında yapılmasını çok değerli ve anlamlı bulduğunu söyledi.

En az bir buçuk yıl sürmesi beklenen sürücüsüz araç testlerinin devamı Coventry, ve Londra’nın güneydoğundaki Greenwich bölgesinde gerçekleşecek. Milton Keynes ve Coventry bölgelerindeki projenin uygulayıcıları arasında da Ford ve Jaguar Land Rover’ın yanı sıra mühendislik firması Arup da bulunuyor. İngiltere Ulaştırma Bakanlığı’nın verdiği izinle başlayan sürücüsüz araç testlerinde araçlar gerçek yol şartlarında kullanılmasının yanı sıra halkın da araçlara yönelik tepkileri ölçülmesi planlanıyor.

arac-surus-testleri

2020’de tüm karayollarında
Sürücüsüz araç sürüş testlerinin nihai amacı 2020 yılında İngiltere karayollarında bu araçların ciddi anlamda trafiğe çıkmasını sağlamak. Bu hedefe yönelik olarak İngiliz hükümeti, geçen yıl 10 milyon sterline ek olarak, 9 milyon sterlin daha fon sağladığını duyurdu.

Öte yandan İngiliz Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri de şimdiden sürücüsüz araçların kullanımına yönelik izin ve sigorta işlemlerini düzenleyecek olan mevzuat çalışmalarına başladı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.