Samsung sanal kişisel asistan için Viv’i seçti

Samsung Electronics, kullanıcılarına sanal kişisel asistanlar yaratmak için konuşan ve öğrenebilen yapay zekâ platformu Viv Labs’i satın alıyor

btbilgi

Samsung Electronics, konuşma becerisine sahip, yapay zekâ platformu Viv Labs’ı satın alma kararı verdiğini duyurdu. Viv yazılım geliştiricilere, etkileşimli asistanlar yaratıp kullanabilme olanağı sunmanın yanı sıra popüler uygulama ve hizmetlerle bütünleşme fırsatı veren bir açık yapay zekâ platformu olarak dikkat çekiyor.

1475821559_viv_logoBu satın alma kararı kamuoyuna Samsung’un tüm ürün ve hizmetleri için yapay zekâ temelli açık bir eko sistem yaratmak hedefiyle genişleyen vizyonunun bir parçası olarak sunuluyor. Samsung müşterileri Viv sayesinde yeni etkileşimli hizmetleri deneyimleyebilecek. Siri’nin geliştiricileri tarafından üretilen Viv yeni deneyimlerde kullanıcı arayüzünü basitleştirerek kullanıcıyı anlayan ve ona en uygun önerileri sunabilen bir yeni nesil yapay zeka platformu olarak öne çıkıyor.

Viv’in kurucuları yapay zekâ vizyonerleri Dag Kittlaus, Adam Cheyer ve Chris Brigham, şirketin satın alımı ardından mevcut yönetim altında Samsung’un Mobil İletişim Birimi ile bağımsız ve yakın çalışacak.

Samsung için neden cazip?
Mevcut diğer yapay zekâ temelli servislerden farklı olarak Viv’in, doğal ve karmaşık dil anlama yeteneği, öğrenme becerileri ve geniş hizmet ekosistemini zenginleştirecek stratejik ortaklıklara sahip olduğunu söyleyen Samsung Electronics Mobil İş Birimi Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Injong Rhee, yapay zekâ platformunu şöyle değerlendiriyor:

“Viv, hem tüketiciler, hem de yazılım geliştiriciler dikkate alınarak geliştirildi. Bizi Viv’e çeken de bu çift odaklı yapısı oldu. Teknoloji ile etkileşimimiz akıllı arayüzlere ve ses kontrolüne doğru kayıyor. Bu açıdan Viv, başta beyaz eşya ve giyilebilir teknolojiler olmak üzere pek çok Samsung ürününe entegre edilebilecek ideal bir aday”.

Viv platformu, uygulama geliştiricilere, sisteme uyumlu uygulamaları nasıl yaratabileceklerini öğreten ve böylece her gün daha da zeki hale gelen açık bir ekosistem olarak çalışıyor. Bu platformla Samsung’un önde gelen cihazları, servisleri ve küresel kaynakları Samsung için yeni nesil yapay nekâ çözümlerinin de yolunu açabilir.

Yorumlar
btbilgi
[fbcomments]
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.