Nanomakine molekülleri Nobel kimya ödülü kazandı

İsviçre Kraliyet Bilim Akademisi tarafından her yıl çeşitli bilim alanlarında dağıtılan ödüllerin, kimya dalında bu yıl kazananları Jean-Pierre Sauvage, J. Fraser Stoddart ve Bernard Feringa oldu

btbilgi

Gözle görülemeyecek kadar küçük motorlar yakında kimya, biyoloji ve bilgisayar alanlarında yenilikleri sürükleme gücüne sahip olabilir. Bu tarz nanoskopik makinelerin tasarlayıcıları 5 Ekim 2016 tarihinde Nobel Ödülü ile onurlandırıldılar.

İsviçre Kraliyet Bilim Akademisi tarafından her yıl çeşitli bilim alanlarında dağıtılan ödüllerin, kimya dalında bu yıl kazananları Jean-Pierre Sauvage, J. Fraser Stoddart ve Bernard Feringa oldu.

(Soldan sağa) Jean-Pierre Sauvage, J. Fraser Stoddart, Bernard Feringa
(Soldan sağa) Jean-Pierre Sauvage, J. Fraser Stoddart, Bernard Feringa

Bu üç isim 8 milyon İsveç kronu (yaklaşık 930.000 Dolar) para ödülünü birlikte paylaşacak. Houston Rice Üniversitesi’nden nanomakine kimyageri James Tour bu üç isim ile ilgili olarak, “Bu alanda en zirvede üç isim seçecek olsanız bunlar onlar olurdu” diye övgülerini belirtti.

Norman Oklahoma Üniversitesi’nde organik kimyacı olan Amerikan Kimya Topluluğu Başkanı Donna Nelson’a göre “Bu ödül yalnızca bu üç kimyacı bilim adamına fayda sağlamayacak aynı zamanda tüm kimya alanına fayda sağlayacaktır”. Kimya çevrelerince bu yılki Nobel kimya ödülünün nanomakine motorların gelişimine yönelik alanlara daha fazla para çekeceği ve geleceğin bilim adamları olacak olan çocuklara ilham kaynağı olacağı dillendirilmeye başlandı.

Zincir reaksiyonu
Nobel kimya ödülünü kazanan moleküler makineler alanıyla ile ilgili ilk çalışmalar 1983’te Jean-Pierre Sauvage tarafından yapıldı. Halka şeklindeki iki molekülü bir zincir oluşturacak şekilde bir araya getirmeyi başaran Sauvage’ın bu çalışması daha sonraki karmaşık moleküler yapılar meydana getirmek için yapılacak olan çalışmalara zemin hazırladı.

Nanomakine molekülleri Nobel kimya ödülü kazandı

Moleküler asansör ve pompa
Manomakine alanında yapılan çalışmalar 1990’lı yıllarda meyvelerini vermeye başladı. Bu kez Evanston’daki Northwestern Üniversitesi’nden bilim adamı J. Fraser Stoddart moleküler bir zinciri moleküler bir eksen üzerine yerleştirip zincirin eksen boyunca hareket etmesini sağlayan yeniliğe imza attı.

Stoddart’ın halka ve aksları kullanarak ‘moleküler kaslar’ yapmaya yönelik çalışmaları 2000 yılında netice verdi. Stoddart ve arkadaşları aynı moleküllere dayalı moleküler asansör ve pompa tasarladılar.

İlk moleküler motor
Son olarak da Hollanda’daki Groningen Üniversitesi’nden Bernard Feringa, 1999 yılında ilk moleküler motoru tasarladı. Stoddart, Sauvage ve Feringa birbirlerinin çalışmalarından ziyadesiyle faydalandı.

Geleceğe yön verecek bu çalışmalardan dolayı bu üç bilim adamına, 10 Aralık’ta düzenlenecek ödül töreninde birer diploma ve altın madalya takdim edilecek. Fakat henüz kimse bu gelişmenin yakın dönemde yaratacağı pratik uygulamalarla ilgili kesin bir şey söyleyemiyor.

Yorumlar
btbilgi
[fbcomments]
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.