btbilgi

Bilimkurgu filmlerine meraklı olanlar Tom Cruise’un başrolü oynadığı Azınlık Raporu filmini (Minority Report) hemen anımsayacaktır. Özellikle biyometrik güvenlik teknolojileriyle denetlenen bir dünyada koloni robotlarının suçluları aradığı sahne müthiştir. Belki bu kadar ileri aşama olmasa da bu koloni robotların bir benzerini bizden girişimci bir çiftin tasarladığını biliyor musunuz?

mikro-pGeçen hafta Startup İstanbul’da kendileriyle tanıştığımız Törün çiftinin en büyük hayali, son derece ucuz ve hemen her sektörde farklı amaçlarla kullanılabilecek koloni robotları Mikro-P’u üretebilmek. Bürkan ve Gözde Törün’ün uzun süredir üzerinde çalıştıkları Mikro-P, kolay programlanabilen, küçük, otonom yani kendi kendine hareket edebilen bir koloni robot platformu. Mikro-P’ların yüzlercesi birbiriyle haberleşip, veri ve işlem güçlerini birbiriyle paylaşabilmek amacıyla tasarlanıyor. Bu hali ile bu robotlar Azınlık Raporu filmindeki güvenlik tarama robotlarını anımsatıyor.

Endüstri yazılımcısı olan Bürkan Törün, 30 yıldır elektronikle uğraşıyor ve bir Cisco uzmanı, şu anda Gözde Törün birlikte İTÜ Çekirdek bünyesinde desteklenen projeleri Mikro-P ile fark yaratmaya çalışıyor. Gözde Törün de uzun süredir bilişim sektöründe proje yöneticisi gibi görevlerdeki deneyimini şimdi bu yenilikçi işe yöneltmiş durumda. Kendi tasarımları Mikro-P’un önünde uzun ve verimli bir rota olduğunu biliyorlar.

Mikro-p, saniyede 80 milyon işlem yapabilen 32 bitlik bir işlemci ile çalışıyor. Bürkan Törün, “Bunlardan 10 tanesini kullandığınızda 800 milyon işlem yapabilen bir platform oluşuyor. Piyasada bulunan Arduino ve Raspberry benzeri devre geliştirme kartlarından daha iyi bir seçenek sunmak istiyoruz. Proje geliştirmek, dijital elektronik ve C++ yazılım öğrenmek, Mikro-P ile büyük oranda kolaylaşıyor. Geniş bir açık kaynak kodlu yazılım kütüphanemiz var” diyor.

Gözde ve Bürkan Törün, Mikro-P’un robotlar ve devre kartları üzerine yazılım geliştirenler için ideal bir çözüm olduğunu söylüyor.

Mikro-P adı gibi muzip bir robot. İki satır kodla çalışan korkak, agresif ve mutlu mod’ları var. Örneğin, korkak modda iken kırmızı bir nesne gördüğünde hemen uzaklaşıyor. Girişimci Bürkan Törün, kullanıcılar, robot kullanımında adım adım uzmanlaştıkça bu iki satır kodla birçok şeyi yapabileceklerini söylüyor. “Kütüphanelere kendileri de kod yazabilirler. Böylece farklı amaçlar için robotlarını eğitebilirler”.

8 milyon kişilik pazar
Mikro-P önümüzdeki aralık ayında piyasaya çıkacak. Startup İstanbul’da tanıştıkları Romanyalı bir firma sera ortamında topraktan çıkamayan bitkileri keşif için Mikro-P’u kullanmayı düşündüklerini söylemişler. Törünlerin hedefi ise önümüzdeki yıl ortalarında Mikro-P’un endüstriyel modellerini yapabilmek.

Piyasaya çıkmak için küçük videolar hazırlayan Törünler, Mikro-P’un sosyal medyada viral hale gelmesi için uğraşıyorlar. Bürkan Törün, önümüzdeki 10 yıl içinde 8 milyon kişinin bu alanda yazılım geliştireceğini belirterek “Biz bu kitleye “Mikro-P tam sizin için” demek istiyoruz” vurgusunu yapıyor ve ekliyor: “Mikro-P, ucuz ve seri üretimi yapılabilen bir koloni robotu. Bu nedenle görevlerini yaparken bir kısmı feda edilebilir. Bu özellik sayesinde çok zorlu görevleri az maliyetle gerçekleştirebilirler”.

Zor görevlerin robotu
Peki, Mikro-P, hangi sektörlerde iş görür? Bürkan Törün, sorumuzu şöyle yanıtlıyor:

“Tarımdan güvenliğe, petrokimyadan inşaat sektörüne hemen her yerde Mikro-P’ları görebileceğiz. Zira koloni halinde davranma özellikleri sayesinde öndeki on tanesi daha hafif bir donanımla hareket ederken, diğerleri onlarla iletişimde başka bir görev üstlenebilir. Başka davranışlar ile entegre olabilirler. Madenlerin, binaların üç boyutlu haritalandırılması gibi işlerde kullanılabilir. Mikro-P’lar ile lazer radarları kullanarak, yer altındaki galerilerin, tünellerin ve mağaraların hacimlerini, boşluklarını ve içeriklerini dışarıdan görme ve müdahale etme olanağınız olabilir. Bu anlamda sadece madencilikte değil savunma sanayiinde de değerlendirilebilir. Gerçek zamanlı haritalandırma gereksinimlerini karşılayabilir”.

Törünler, Mikro-P için yatırımcılarla görüşmelerini ve İTÜ Çekirdek’teki ar-ge çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.