btbilgi

Yerli yabancı birçok genç girişimin sahne aldığı ve girişimcilerle yatırımcıları biraraya getiren Startup İstanbul 6-10 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. e-Tohum’un düzenlediği bu etkinlikte Türkiye ve yurtdışından 135 girişimci firma yer alırken, etkinlik kapsamında düzenlenen Startup İstanbul Challenge girişimci yarışmasını Ürdün firması CashBasha kazandı.

Yarışmada, Türk girişimci Innoveralabs, güvenlik ürünlerinden gelen alarmları konsolide ederek saldırılara otomatik olarak cevap veren A.T.A.R çözümü ile ikinci oldu. Üçüncülük ödülünü ise adres defteri paylaşımı çözümü sunan Yunan Pobu.ca firması aldı.

Startup İstanbul Challenge
Etkinlik girişimcilere yönelik toplantılar ve eğitimlerle büyük bir ilgi görürken, Startup İstanbul Challenge’ın sonuçları da heyecanla beklendi. Yarışmanın birincisi CashBasha Arap dünyasına yönelik bir online ticaret platformu ve Amazon gibi e-ticaret sitelerinden kredi kartı olmaksızın alışveriş imkanı tanıyor.

Ödeme, lojistik, gümrük ve müşteri hizmetleri alanında faaliyet gösteren firma, normalde ürün gönderimi yapılmayan Arap ülkelerinden online siparişleri alıyor ve gümrük işleri dahil olmak üzere her şeyi üstüne alarak kullanıcıya ürünü ulaştırıyor.

CashBasha Kurucu Ortağı Fouad Jerjes, Xtrlarge’a yaptığı açıklamada Arap dünyasında kredi kartı kullanımının azlığına ve çoğu e-ticaret sitesinin Arap ülkelerine gönderim yapmadığına dikkat çekerek, bu alanda önemli bir boşluğu kapattıklarını anlattı. Fouad Jerjes, Türkiye’deki Startup Istanbul etkinliğini harika olarak nitelendirerek, bu etkinlikte bulunmaktan büyük onur duyduklarını söyledi.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.