btbilgi

dellikYaşamakta olduğumuz dijital çağ ile gelen teknolojik dönüşümlerin ve hızlı gelişmelerin açtığı durumlar, küresel anlamda rekabetin şartlarını zorlamakta. Özellikle büyük firmalar ve orta ölçekli firmalar başta olmak üzere herkes, dijital çalışmaların getirisi ve oluşumları hakkında bilgi sahibi olmak ve gerçek dönüşümlere zemin hazırlamak adına çalışmalarını ilerletmekte.

Sistemli ve düzenli dönüşümlerini sağlayan şirketler olduğu gibi, dijital teknoloji yarışında geride kalanlar da bulunmakta. Bilişim sektörünün büyük firmalarından Dell’in yaptırmış olduğu Dijital Dönüşüm Raporu (Digital Transformation Index) bazı çarpıcı sonuçlara ulaşmış.

Özellikle küresel anlamda firma yöneticilerinin yüzde 78’i, yeni ve genç dijital girişimlerinin kendi şirketlerini önemli oranda tehdit ettiğini düşünmekte. Firma yöneticileri yakın zamanda şirketlerini bu dijital çağ teknolojilerine teslim etme ve kontrolü kaybetme korkusu yaşamakta. Rapordaki her iki küresel şirketin biri (% 45), üç ila beş yıl içinde yeni dijital startup firmalarından gelecek rekabet ile pozisyonlarını kaybedeceğine inanıyor.

Vanson Bourne firması tarafından düzenlenmiş olan çalışma, dünya çapında 16 ülkeden ve 12 sektörden 4 bin üst düzey yönetici ile yapılmış anketlerin sonuçlarından oluşuyor.  Raporda bu yöneticilerin yarıdan fazlasının (% 52), dijital teknolojiler yüzünden kendi sektörlerinde gözle görülür sıkıntılar yaşanacağına inandıkları belirtilmiş. Yer alan firmaların yüzde 48’i, gelecek üç yıl içinde ait oldukların sektörün neye benzeyeceğini bilemediklerini de açıklamış.

Dell: Firmalar dijital çağ dönüşümüne hazır değil

Yakın gelecekteki kurumsal değişimlerin hızlı rekabet ortamında önemli avantajlar sağlayacağı gibi, ciddi götürülerinin de olacağı görülüyor. Dell Technologies firmasının pazarlama müdürü Jeremy Burton, raporla ilgili yaptığı açıklamada “Dördüncü endüstriyel devrim, şimdiye kadar en az öncülleri kadar acımasız olduğunu kanıtladı. Eğer firmalar buna uyum gösteremezse, geride kalacaklar… hatta durum daha da kötü sonuçlanabilir.” dedi. Burton, “bir sonraki güne kadar erteleme” anlayışı ile günü kurtarmanın çözüm olmayacağını belirtti.

Bu durumla baş edebilmek adına yapılacak ana akım işlemler başında, teknolojik alt yapıları güçlendirmek gerektiği fikri ön plana çıkmakta. Çeşitli sektörlerdeki firmaların temel sorunu da bu noktada başlamakta. Araştırmadaki firmaların yüzde 73’ü, dijital dönüşümün sadece kendi organizasyonlarının ötesinde bir şey olduğunu biliyor. Ama neredeyse dörtte üç kadarı (% 64), gerçek zamanlı güvenlik ve bakım verilerini verimli kullanamadıklarını da kabul ediyor.

Dell’in raporuna göre, küresel firmaların sadece yüzde 5’i Dijital Lider konumunda yer alıyor. Firmaların bölündüğü dijital yeterlilik kategorileri şu şekilde belirlenmiş:

 • Dijital Liderler (% 5): Dijital dönüşüm ve gelişmeler firmanın DNA’sına işlenmiş durumda.
 • Dijital Uygulayıcılar (% 14): Sabit, işe yarar bir dijital planı ve yatırımları var.
 • Dijital Değerlendiriciler (% 34): Dijital dönüşüme dikkatli yaklaşıyorlar, yatırımlarını yavaş ama sağlam adımlarla yapıyorlar.
 • Dijital Takipçiler (% 32): Az miktarda dijital yatırımları var, gelecek planları belirsiz.
 • Dijital Tembeller (% 15): Dijital gelecek için planları, yatırımları veya fikirleri yok.

Durumu ciddiye alan firmalar, yavaş yavaş dijital kurtarma planlarını belirliyorlar. Dijital dönüşümlerini gerçekleştirebilmek için firmalar:

 • Şirketlerinin devamı için merkezi ve yaygın bir teknoloji stratejisine ihtiyaçları olduğunu biliyor (% 73),
 • Bilişim teknolojilerine ve dijital becerilere sahip elemanlara yatırım yapmayı planlıyor (% 66),
 • Ve kurumsal yazılım yeteneklerini geliştirmek için çalışmalar yapıyorlar (% 72).

dellik

Bu durumdan sıyrılmak adına gerekli atılımlar ar-ge’ye yönelik çalışmalarda yatıyor. Araştırmaya katılan firmalar, önümüzdeki üç yıl içinde aşağıdaki IT yatırımlarını, bu önem sırası ile yapmayı hedefliyor.

 • Birleştirilmiş altyapı
 • Ultra-yüksek performans teknolojileri
 • Analitik, büyük veri ve veri işleme teknolojileri
 • Nesnelerin Interneti teknolojileri

Özellikle “7 gün 24 saat hizmet veren şirket” anlayışını birçok şirketin karşılayamadığı gözlemleniyor. Bir çok şirketin dijital istihbarat adını verdikleri sistemleri var ve bunlara yönelik çalışma programları oluşturup, mücadele vermek istemekte. Buna rağmen çoğu şirket etkili kurumsal bir çizgiyi yakalayamadığı gibi, tam dönüşüm gerektiren değişikliklere zamanında tepki verememekte.

Burton raporla ilgili olarak, “Yakın gelecekte tüm firmalar yazılım geliştirme becerisini kazanmış olacak. Bazı firmalar taze iken, bazıları ise 20 yıldır tek bir koda bile dokunmamış olacaklar. Ama hepsi de geri dönülemez bir yolculuğa çıkmış durumda bulacaklar kendilerini” diyor. Firmalar şimdikinin 1.000 katı kullanıcı ve 1.000 katı veri ile boğuşmak zorunda kalınca, yeni nesil dijital ürünlerin ve hizmetlerin IT sektöründeki gerçek dönüşümü tetikleyeceğini belirtiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.