btbilgi

Araştırma şirketi Korn Ferry Hay Group yaptığı araştırma ile önümüzdeki yılın maaş artış oranını belirledi. 50 farklı iş sektörü ve 1.500’den fazla şirket verilerini inceleyen araştırma şirketi Türkiye’de özel sektörün maaş artışını yüzde 9 gibi bir oranda tutacağını belirtti.

Araştırma sonuçlarına göre dikkat çeken bir sonuç olarak çağrı merkezleri bu artıştan en yüksek sonucu elde edecek özel sektör kurumları olarak açıklandı. Yaklaşık yüzde 12 civarı bir artış alacaklarını planlanan çağrı merkezi sektörü bu alanda özel sektörde lider konumda bulunuyor.

maaslar-zamlanacak

Yüzde 9 artış
Araştırmada dikkat çeken başka bir nokta ise Türk şirketlerinin maaş artırımı kriterleri oldu. Bu kriterler arasında en çok asgari ücret zammı ve enflasyon oranları yer aldı. Son yıllarda oldukça başarılı çalışmalara imza atan ve piyasada yabancı şirketlerden daha ön plana çıkan yerli şirketler ücret artışı ve yatırımları bakımından aynı performansı gelecek yıl da gösterecek.

50’den fazla sektörün verilerinin harmanlandığı araştırmada piyasada ağırlığı olan holdinglerin de ülke piyasasına uygun olarak yüzde 9’luk bir zam bütçesi ayırdıkları belirtildi. Korn Ferry Hay Group PS Market Lideri Ersin Yıldırım yüzde 9’luk artış oranını olumlu değerlendirdi. Geçen yıl da bu orana yakın zam yapıldığını vurgulayan Yıldırım bu gelişmenin özel sektörün piyasada güvende olduğunu hissetmesinden kaynaklandığını söyledi.

Yetenekleri elde tutmak için zam
Yıldırım, “Sevilen ve işini iyi yapan çalışanlara prim, ikramiye vb. yan haklar ile emeğinin karşılığı verilmeye çalışılıyor” diyerek özel sektörün personel planlamasına da şöyle dikkat çekiyor:

“Daha önceki yıllarda da yapılan araştırmada bu sene farklı bir değişken işin içine girmiş bulunmakta. O da Türkiye’deki asgari ücret zammı kriteri. Çalışanların ücret artışı beklentisi genel olarak asgari ücretin miktarı ile doğru orantılıdır. Ancak asgari ücrete yapılan zam çalışanlarda ücretlerinin asgari ücretin üstünde olması yönünde bir beklenti yarattığı araştırmada yer alıyor. Ancak bazı sektörlerde bu artış oranı çok daha fazla olabilir”.

Ersin Yıldırım’ a göre bu sektörler çağrı merkezleri, yapı malzemeleri ve lojistik olacak. Ayrıca şirketler yeni ve yetenekli çalışanları kendi bünyelerine dahil etmek ve bünyelerindeki yetenekli çalışanları elde tutmak için zam yapıyorlar. Şirketlerin zam yapmalarına etki eden en büyük nedenin de yetenekleri elde tutma çabası olduğu belirtildi.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.